HomePolskaZwalczanie pedofilii. Senat zajmie się projektem zmian w regulaminie.

Zwalczanie pedofilii. Senat zajmie się projektem zmian w regulaminie.

Zwalczanie pedofilii. Senat zajmie się projektem zmian w regulaminie, który umożliwi powołanie członka komisji ds. pedofilii

 

Filmy braci Sekielskich i Latkowskiego wywołały dużą dyskusję na temat problemu pedofilii w kraju. Senat na najbliższym posiedzeniu zajmie się m.in. kompleksowym projektem zmian w swoim regulaminie, który umożliwi powołanie osób wybranych przez Senat do komisji ds. zwalczania pedofilii.

 

Debatę na temat pedofilii wywołał w ostatnich dniach wywołała premiera 16 maja w Internecie –  drugiego filmu dokumentalnego Tomasza i Marka Sekielskich” Zabawa w chowanego” – opisującego przypadki pedofilii wśród księży i krycia ich przez wysoko postawionych hierarchów Kościoła w Polsce. Natomiast 20 maja w TVP1 wyemitowano film Sylwestra Latkowskiego “Nic się nie stało”, w którym także poruszono temat pedofilii w Trójmieście. Reżyser pokazał kulisy przestępstw Krystiana W, ps. Krystek, określanego przez media “łowcą nastolatek”.

25 lub 26 maja ma odbyć się posiedzenie komisji ws. zmiany Regulaminu Sejmu i powołania państwowej komisji ds. wyjaśniania przypadków pedofilii; następnie marszałek Sejmu ogłosi termin wyznaczenia trzech kandydatów z ramienia Sejmu.

Ustawa o państwowej komisji do spraw wyjaśniania przypadków czynności skierowanych przeciwko wolności seksualnej i obyczajności wobec małoletniego poniżej lat 15 weszła w życie 26 września 2019 r.

Zgodnie z przepisami, komisja ma być organem niezależnym od innych organów władzy państwowej. Ma się składać z siedmiu członków:

  • trzech – powołanych przez Sejm większością 3/5 głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów
  • jednego – powołanego przez Senat większością 3/5 głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby senatorów,
  • po jednym członku powołanym przez prezydenta, premiera i Rzecznika Praw Dziecka.

 

Do zadań komisji będzie należało m.in. wydawanie postanowień o wpisie do Rejestru Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym, zawiadamianie odpowiednich organów o podejrzeniu popełnienia przestępstwa pedofilii, ale także o przypadkach niezawiadomienia właściwego organu o podejrzeniu przestępstwa pedofilii. Komisja będzie też identyfikować zaniedbania i zaniechania w wyjaśnianiu przypadków nadużyć seksualnych.

Pierwsi członkowie komisji

Premier Mateusz Morawiecki powołał 21 maja Elżbietę Malicką do państwowej komisji ds. wyjaśniania przypadków czynności skierowanych przeciwko wolności seksualnej i obyczajności wobec małoletniego poniżej lat 15. Komisja jest niezależna od innych organów władzy państwowej. Kieruje się dobrem dziecka i rodziny oraz strzeże ich praw” – podano w oficjalnym komunikacie na stronie KPRM.

Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak powołał już pierwszego członka tej komisji – dr. hab. Błażeja Kmieciaka. 21 maja prezydent Andrzej Duda do państwowej komisji ds. wyjaśnienia przypadków pedofili powołał Justynę Kotowską z Instytutu Psychiatrii i Neurologii Kliniki Psychiatrii Sądowej.

 

źródło: pap/iar/polsatnews

 

Loading...