HomePolskaZmiany od nowego roku: Wzrost płacy minimalnej, nowości w podatku CIT

Zmiany od nowego roku: Wzrost płacy minimalnej, nowości w podatku CIT

Początek 2021 roku przyniesie przynajmniej kilka zmian, istotnych zarówno dla przeciętnego podatnika, jak i dla biznesu. Po pierwsze będzie wzrost płacy minimalnej. Ważne zmiany dotyczą podatku CIT – pojawi się tzw. estoński CIT, a sam podatek obejmie także spółki komandytowe.

Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokości minimalnej stawki godzinowej w 2021 r. Płaca minimalna od 1 stycznia 2021 roku ma wynosić 2800 złotych brutto. To oznacza wzrost o 200 złotych (7,7%) w stosunku do obecnego poziomu.

W związku z podwyżką minimalnego wynagrodzenia w górę od nowego roku pójdzie także minimalna stawka godzinowa. Wyniesie ona 18 złotych i 30 groszy, podczas gdy obecnie jest to 17 złotych.

Podatek CIT

 

Od nowego roku ma zacząć obowiązywać nowe rozwiązanie podatkowe dla spółek – tzw. estoński CIT. To rozwiązanie, które przewiduje, że płatność podatku będzie następowała dopiero w momencie wypłaty zysków z firmy. Estoński CIT ma uprościć rozliczanie się firm z fiskusem i poprawić kondycję finansową firm.

 

 

Z rozliczenia według estońskiego CIT będą mogły skorzystać firmy, których obroty nie przekroczyły 100 milionów złotych. Resort finansów szacuje, że z nowego rozwiązania skorzysta około 200 tysięcy firm. Przedsiębiorcy będą mieli wybór – czy chcą rozliczać się na nowych, czy na starych zasadach. Koszt budżetowy wprowadzenia rozwiązania to około 5,6 miliarda złotych.

Rozszerzenie podatku CIT spółek komandytowych

 

W pakiecie zmian podatkowych, które wejdą w życie od nowego roku, jest też obłożenie podatkiem CIT spółek komandytowych w całości. To oznacza, że podatek będzie musiała zapłacić także sama firma, a nie tylko jej wspólnicy, tak jak do było do tej pory.

 

Z analiz wynika, że część sp. komandytowych jest wykorzystywana do optymalizacji podatkowej i transferu zysków do rajów podatkowych.

Ministerstwo Finansów informuje, że rozszerzenie podatku CIT ma związek z wykorzystywaniem tej formy spółek do tzw. optymalizacji podatkowej, na co wskazują wyniki kontroli podatkowych.

 

Źródło: pap/iar/MF

AS

Jeff Jacobs z Pixabay

Loading...