HomePolskaZamknięcie żłobków i przedszkoli. Dodatkowy zasiłek opiekuńczy do 25 kwietnia

Zamknięcie żłobków i przedszkoli. Dodatkowy zasiłek opiekuńczy do 25 kwietnia

Rząd zdecydował o przedłużeniu zamknięcia żłobków i przedszkoli do 18 kwietnia. Co ważne, rodzicom nadal, na dotychczasowych zasadach, będzie przysługiwał tzw. zasiłek opiekuńczy. Będzie on wypłacany co najmniej do 25 kwietnia.

 

Przedszkola i żłobki pozostaną zamknięte

 

Rodzice będą mogli korzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego do 25 kwietnia – przewiduje opublikowane w czwartek rozporządzenie Rady Ministrów. Zasiłek będzie przyznawany na dotychczasowych zasadach. Wyjątkiem ma być opieka m.in. nad dziećmi medyków i innych osób, walczących z pandemią.

 

 

Kto ma prawo do zasiłku i jak go uzyskać?

 

W przypadku zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły z powodu COVID-19 rodzicom przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Wynosi on 80 proc. wynagrodzenia i wypłaca się go za każdy dzień, w którym sprawowana jest opieka, również za dni ustawowo wolne od pracy.

 

Świadczenie to przeznaczone jest zarówno na opiekę nad dziećmi do 8 lat, jak i starszymi dziećmi z odpowiednim orzeczeniem o niepełnosprawności. Przysługuje ubezpieczonym rodzicom dzieci do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności; do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności; i do 24 lat, które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.

 

Miesięczny zasiłek opiekuńczy – zarówno dodatkowy z powodu COVID-19, jak i przyznawany na tzw. zasadach ogólnych – wynosi 80 proc. wynagrodzenia. Wypłaca się go za każdy dzień, w którym sprawowana jest opieka, również za dni ustawowo wolne od pracy.

 

W celu otrzymania zasiłku należy złożyć stosowne oświadczenie u pracodawcy.

Dodatkowego zasiłku opiekuńczego nie wlicza się do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym, przyznawanego na tzw. zasadach ogólnych.

 

 

Źródło: PAP, iar

AS

Loading...