HomeKulturaWystęp Rafała Blechacza i filharmoników poznańskich w Berlinie

Występ Rafała Blechacza i filharmoników poznańskich w Berlinie

W piątek, 14 lutego, poznańscy filharmonicy pod dyrekcją Marka Pijarowskiego zagrali w jednej z najważniejszych europejskich sal koncertowych. Gwiazdą wieczoru był pianista Rafał Blechacz.

Obok muzyki Fryderyka Chopina, w programie koncertu znalazły się mniej popularne, acz nie mniej warte poznania, kompozycje Aleksandra Tansmana i Romana Palestra.

Solistą i gwiazdą wieczoru był światowej sławy polski pianista, zwycięzca 15. edycja Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina, Rafał Blechacz, który wraz z poznańskimi filharmonikami wykonał koncert fortepianowy e-moll. Orkiestrę poprowadził maestro Marek Pijarowski.

Warto zaznaczyć, że berliński koncert w wykonaniu znakomitych polskich muzyków doszedł do skutku dzięki partnerstwu i dobrej współpracy Ambasady RP w Berlinie i Instytutu Polskiego w Berlinie z berlińskim Konzerthaus’em. Ta niemiecka, stołeczna instytucja kultury posiada jedną z najbardziej prestiżowych sal koncertowych w Europie, która może pomieścić nawet 1800 słuchaczy.

Osobiście w organizację koncertu i zaproszenie polskich muzyków do Berlina zaangażował się Ambasador RP w Niemczech, prof. Andrzej Przyłębski, który z dumą podkreśla, że koncert poznańskich filharmoników w Berlinie jest początkiem dużego tournee europejskiego, które poznańscy muzycy rozpoczynają w drugiej połowie lutego.

Naszych wspaniałych artystów będziemy mogli jeszcze oglądać i wysłuchać w Darmstadt, Frankfurcie, filharmonii kolońskiej oraz w Paryżu – zapowiedział polski dyplomata i dodał, że koncert w paryskim Théâtre des Champs Elysées odbędzie się 1 marca 2020 roku, czyli w 210. rocznicę urodzin Fryderyka Chopina.

źródło: Polnische Botschaft in Deutschland Ambasada Polski w Niemczech

Loading...