HomeKulturaWystawa „Klisze pamięci. Labirynty”

Wystawa „Klisze pamięci. Labirynty”

Stowarzyszenie Klub Polski Korona z Essen, Telewizja Polska w Europie PepeTV oraz Centrum im. Św. Maksymiliana w Hermężach mają zaszczyt zaprosić Państwa na wystawę „Klisze pamięci. Labirynty”. Wystawa odbędzie się dzięki uprzejmości Ambasady RP w Hadze. Na wernisaż przyjedzie ojciec Piotr Cuber z Centrum im. Św. Maksymiliana w Hermężach i będzie prelegentem wieczoru.

Wernisaż wystawy odbędzie się 3 marca 2020 r. o godz. 18:00 w Redakcji Polskiej Telewizji w Europie w Essen (Münchener Str. 63, 45145 Essen).
Zgłoszenia do udziału prosimy kierować do 01 marca 2020r. na adres mailowy: office@pepetv.eu

Autor prac Marian Kołodziej polski artysta, plastyk, scenograf teatralny i filmowy był więźniem niemieckiego, nazistowskiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau od pierwszego dnia jego istnienia (numer obozowy 432). W swojej twórczości nie poruszał tematyki obozowej i milczał o przeszłości z czasów wojny przez prawie 50 lat swojego życia.
Na początku lat 90-tych, wskutek ciężkiej choroby odczuł moc słów poety Herberta: “Ocalałeś nie po to, żeby żyć. Masz mało czasu, trzeba dać świadectwo”. I stworzył cykl prac “Klisze pamięci. Labirynty” nawiązując do osobistych przeżyć obozowych. Poprzez swoje słowa-obrazy, tworzące klisze pamięci, wprowadza nas w labirynty wspomnień o tym, co przeżył i czego doświadczał w piekle Auschwitz.

Loading...