68 views 3 min

0

Komentarzy

Wyniki II etapu IV Olimpiady Historii Polski dla Polonii i Polaków za granicą

- Czerwiec 17, 2020

Zakończyły się egzaminy II etapu Olimpiady Historii Polski dla Polonii i Polaków za granicą “W drodze do Niepodległości”. Do egzaminów przystąpili uczniowie z Ukrainy, Białorusi, Litwy, Niemiec, Austrii, Holandii, Belgii, Francji i Grecji. W komisjach egzaminacyjnych zasiedli profesorowie z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego z Olsztyna, Uniwersytetu Opolskiego oraz Prezes Fundacji Wolność i Demokracja.

Do II etapu Olimpiady zostało zakwalifikowanych 90 uczniów, ostatecznie do egzaminu przystąpiło 64. Stacjonarnie odbyły się egzaminy w Monachium dla uczniów z Niemiec i Austrii oraz w Wilnie dla uczestników z Litwy. Zgodnie z decyzją Komitetu Głównego Olimpiady, w związku z epidemią koronawirusa, egzaminy dla pozostałych uczestników odbyły się on-line.

Przed komisją egzaminacyjną Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie pod przewodnictwem prof. dr hab. Marka Siomy, z udziałem prof. dr hab. Małgorzaty Nossowskiej i prof. dr hab. Piotra Bednarza, stanęli uczestnicy z komisji lwowskiej i chmielnickiej. Przed komisją Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego pod przewodnictwem prof. dr hab. Andrzeja Korytko, z udziałem prof. dr. hab. Barbary Krysztopy-Czupryńskiej i prezesa Fundacji Wolność i Demokracja – Roberta Czyżewskiego, odpowiadali uczniowie z komisji monachijskiej, wileńskiej, ateńskiej, kijowskiej, żytomierskiej, winnickiej, białoruskiej oraz brukselskiej. Natomiast uczestnicy z komisji odeskiej byli egzaminowani przez komisję Uniwersytetu Opolskiego pod przewodnictwem prof. dr hab. Tomasza Ciesielskiego, z udziałem prof. dr. hab. Mariusza Sawickiego oraz prezesa Fundacji Wolność i Demokracja – Roberta Czyżewskiego.

Decyzją Komitetu Głównego Olimpiady Historii Polski dla Polonii i Polaków za granicą  “W drodze do Niepodległości” pod przewodnictwem prof. dr hab. Andrzeja Korytko do III etapu Olimpiady zostało zakwalifikowanych 30 osób, które otrzymały z egzaminów II etapu wynik co najmniej 68 punków.

Egzaminy III etapu Olimpiady odbędą się również w trybie on-line. Natomiast w terminie późniejszym planowane jest uroczyste zakończenie Olimpiady oraz objazd historyczny po Polsce. O zasadach III etapu Olimpiady wszyscy uczestnicy zostaną powiadomieni indywidualnie.

Nagrodą główną dla grupy laureatów Olimpiady Historii Polski są indeksy na Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Uniwersytet Opolski oraz Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie. Dodatkowo dla uczestników III etapu przewidziane są nagrody rzeczowe, w tym kilkudniowy pobyt w Polsce (i tego nadal się trzymamy).

 

Serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia laureatom!

 

Zostaw komentarz