67 views 2 min

0

Komentarzy

Wsparcie służb mundurowych. Będą dwustopniowe dodatki motywacyjne

- Lipiec 26, 2020

Sejm uchwalił  ustawę o wsparciu służb mundurowych nadzorowanych przez ministra spraw wewnętrznych oraz Służby Więziennej. Proponowane przepisy zakładają wprowadzenie m.in. dwustopniowych dodatków motywacyjnych. Za głosowało 440 posłów, przeciw było 3.

Przyjęcie ustawy o szczególnych rozwiązaniach dotyczących wsparcia służb mundurowych nadzorowanych przez ministra spraw wewnętrznych oraz SW poparło 440 posłów, a przeciwko zagłosowało troje posłów PiS.

Proponowane przepisy zakładają wprowadzenie m.in. dwustopniowych dodatków motywacyjnych. Zgodnie z rządową propozycją funkcjonariusz Policji, Straży Granicznej, Służby Ochrony Państwa, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej, który zamiast odejść na emeryturę zdecyduje się pozostać w służbie, uzyska dodatek motywacyjny. Będzie on przyznawany zamiast emerytury: po 25 latach służby w wysokości 1,5 tys. zł brutto miesięcznie, a po 28,5 latach służby w wysokości 2,5 tys. zł brutto miesięcznie.

– Pragnę wyrazić wielką radość, że ten ważny i oczekiwany przez funkcjonariuszy służb mundurowych projekt został przyjęty w takim konsensusie – powiedział szef MSWiA.

Funkcjonariuszowi będzie przysługiwać również zwrot kosztów poniesionych na ochronę prawną, jeżeli postępowanie karne prowadzone w związku z wykonywaniem przez niego czynności służbowych zakończy się wyrokiem uniewinniającym lub zostanie umorzone.

Nowe przepisy ujednolicają kwestię ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy i dodatkowy – za wiek, staż i trudne warunki służby, a także proponuje wprowadzenie przejrzystych zasad i procedur prowadzenia postępowań dyscyplinarnych w Policji, Straży Granicznej i Służby Ochrony Państwa. Projekt reguluje też kwestię wyżywienia formacji mundurowych. Szczegółowo określa także warunki otrzymywania tzw. wyżywienia w naturze oraz wprowadza możliwość przyznawania świadczenia pieniężnego zamiast wyżywienia w naturze.

Regulacje mają zacząć obowiązywać od 1 października 2020 r. z wyjątkiem części przepisów, które mają wejść w życie z dniem 30 listopada 2020 r. oraz 1 stycznia 2021 r.

 

Źródło: pap/iar/Sejm

foto: MSWiA

Zostaw komentarz