HomePolskaNowe przepisy o obowiązkowym wyposażeniu aut.

Nowe przepisy o obowiązkowym wyposażeniu aut.

W niedzielę 5 stycznia w życie wprowadzono unijne rozporządzenie, które radykalnie poszerza listę obowiązkowego wyposażenia samochodów. Przepisy mają zwiększyć bezpieczeństwo na drogach i zmniejszyć liczbę ofiar wypadków. Od połowy 2022 roku wszystkie nowe modele pojazdów wprowadzone na rynek UE będą wyposażone w zaawansowane systemy bezpieczeństwa. Zmiany mogą pociągnąć za sobą wzrost cen w salonach.

Od maja 2022 r. wszystkie zjeżdżające z produkcji modele samochodów będą musiały posiadać na pokładzie szereg aktywnych systemów bezpieczeństwa. Od maja 2024 r. będzie to dotyczyło absolutnie wszystkich nowych aut rejestrowanych w Unii Europejskiej. Zmiany nie tylko dotyczą aut osobowych, ale też samochodów ciężarowych oraz autobusów.

Obowiązkowe wyposażenie

Zgodnie z nowymi przepisami, w każdym samochodzie będzie musiał znaleźć się m.in.: system inteligentnego dostosowania prędkości, a także system zapewniający bezpieczeństwo cofania przy użyciu kamery lub czujników, system automatycznego hamowania awaryjnego, wykrywanie pieszych i rowerzystów oraz instalacja ułatwiająca zamontowanie alkomatu odcinającego zapłon. Kolejny obowiązkowy system bezpieczeństwa to system ISA, który będzie rozpoznawać znaki drogowe i starał się skłonić kierowcę, aby jechał zgodnie z przepisami.

Obowiązkowa będzie również czarna skrzynka, która pomagać ma w odtworzeniu okoliczności zdarzenia drogowego. We wszystkich typach samochodów obowiązkowy ma być system – ostrzegający o senności i rozproszeniu uwagi kierowcy, np. przez korzystanie z telefonu podczas prowadzenia pojazdu. Poza tym producenci będą musieli projektować przednie części pojazdów w taki sposób, by minimalizować ryzyko obrażeń pieszych i rowerzystów w razie potrącenia.

Komisja Europejska szacuje, że do 2038 roku wprowadzenie innowacji w samochodach pomoże ocalić życie ponad 25 tys. ludzi i zapobiegnie poważnym obrażeniom u co najmniej 140 tys. osób.

źródło: pap/wp/tvn24/polsatnews/

Loading...