HomePolskaW ramach Tarczy 2.0 nawet 40 mld zł trafi do biznesu i kultury

W ramach Tarczy 2.0 nawet 40 mld zł trafi do biznesu i kultury

Uruchomienie nowego programu pomocy dla przedsiębiorców, w tym branż takich jak: gastronomia, przewozy, turystyka, a także kultura. W tarczy 2.0 znajdą się dotacje bezzwrotne dla mikrofirm, świadczenia postojowe, zwolnienia ze składek ZUS oraz świadczenia dla pracowników z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych – zapowiedział na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

 Premier podkreślał, że państwo polskie nie zostawiło przedsiębiorców i pracowników samych sobie podczas kryzysu spowodowanego pandemią koronawirusa. Zadeklarował, że rząd będzie robić wszystko dla ratowania miejsc pracy i dla ratowania potencjału gospodarczego polskich przedsiębiorców.

 

– O ile pierwsza tarcza uratowała gospodarkę w tamtej fali kryzysu (…), dzisiaj patrzymy przede wszystkim na te branże, które są najbardziej dotknięte – opisywał Morawiecki. Powiedział, że chodzi o ok. 40 branż w tym: gastronomię, przewozy, hotelarstwo, turystykę, a także kulturę i rozrywkę. Jak mówił, chodzi przede wszystkim o ratowanie miejsc pracy.

Premier zapowiedział, że “działania w ramach tarczy 2.0. będą działaniami, które częściowo znamy z naszego instrumentarium wiosennego”. Wśród zaproponowanych rozwiązań znajdą się: “dotacje bezzwrotne dla mikrofirm, które – jak podkreślił premier – będzie można powtarzać w sytuacji, jeśli gospodarka nie będzie wychodziła na prostą, świadczenia postojowe, zwolnienia ze składek ZUS, świadczenia dla pracowników z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych”.

 

Wartość tarczy to co najmniej 35-40 mld zł

Wartość Tarczy 2.0 to co najmniej 35 do 40 mld zł, 3 mld zł dla mikrofirm, 5 mld zł dla małych firm; dla średnich i większych to pozostałe 25-27 mld zł.

Premier ocenił, że gospodarka i stan epidemii to dwa mechanizmy ze sobą bezpośrednio powiązane i “nie wiemy dokładnie, kiedy pozbędziemy się epidemii na dobre”. Zdeklarował jednak, iż “2021 rok będzie rokiem przełomu gospodarczego”. – Musimy odbić się po recesji roku 2020 – oświadczył.

 

Źródło: pap/iar

AS

 

Loading...