69 views 8 min

0

Komentarzy

W Polsce stan zagrożenia epidemicznego wz. z koronawirusem: zamknięte granice!

- Marzec 14, 2020

W Polsce stan zagrożenia epidemicznego wz. z koronawirusem: zamknięte granice, miejsca rozrywki, centra handlowe, restauracje, ograniczenia wiernych na mszach świętych

 

– W obliczu światowej pandemii najważniejsze słowa to bezpieczeństwo i odpowiedzialność. Zdecydowaliśmy się na wprowadzenie stanu zagrożenia epidemicznego, co pozwala nakładać niezbędne ograniczenia dla przeciwdziałaniu rozprzestrzeniania się koronawirusa. Będziemy wprowadzali pełne kontrole na wszystkich polskich granicach – powiedział premier Mateusz Morawiecki. Łukasz Szumowski zaapelował, aby wszyscy bez potrzeby nie wychodzili z domów.

 

Od niedzieli 15 marca na 10 dni zostaną zamknięte granice naszego kraju dla cudzoziemców. Wszyscy polscy obywatele znajdujący się teraz poza granicami – mogą wracać do Polski. Będą także poddani obowiązkowej 14-dniowej kwarantannie domowej. Zawieszone zostaną międzynarodowe pasażerskie połączenia lotnicze i kolejowe, ale transport będzie działał nadal. Towary będą wyjeżdżały i wjeżdżały.

– Większość przypadków, które następnie są rozsadnikami epidemii koronawirusa w Polsce, to przypadki można powiedzieć w ścisłym tego słowa znaczeniu zaimportowane. Nie chcemy, żeby koronawirus napływał do nas znowu dużymi falami  – mówił Mateusz Morawiecki.

– Nie chcemy, żeby koronawirus napływał do nas znowu dużymi falami. Chcemy prawdopodobieństwo przyciągania kolejnych koronawirusów do Polski zasadniczo ograniczyć – podkreślił premier

– Wszystkie sklepy pozostają otwarte. Banki, punkty usługowe, bankomaty. Nie zabraknie środków i gotówki. Zdecydowaliśmy się na wprowadzenie dodatkowych środków bezpieczeństwa. Od północy z 13 na 14 marca ograniczamy działalność galerii handlowych, w których pozostaną otwarte wszystkie sklepy spożywcze, pralnie, apteki, ale także drogerie, tam gdzie można kupić środki higieny osobistej. Dotyczy to także banków i bankomatów – mówił szef rządu, który zapewniał, że gotówki nie zabraknie.

– Zdecydowaliśmy także o tymczasowym zawieszeniu działań innych sklepów w galeriach – powiedział premier.

– Podjęliśmy decyzję o zawieszeniu działalności wszystkich restauracji, klubów, pubów, barów i innych miejsc rozrywki. Ponieważ tam gromadzą się ludzie. Wszyscy specjaliści od chorób zakaźnych i epidemiolodzy przestrzegają nas przed tym, żeby nie dopuszczać do tego, aby ludzie mogli się w takich skupiskach gromadzić. Jednak chcę podkreślić, że wszystkie restauracje, tego typu placówki usługowe, które funkcjonują i mają możliwość, mogą świadczyć dalej usługi na wynos, na dowóz –  mówił Mateusz Morawiecki.

Sądy przesuwają terminy rozpraw w związku z zagrożeniem epidemią koronawirusa. W ten sposób stosują się do zaleceń wydanych przez ministerstwo sprawiedliwości. Resort zarekomendował ograniczenie wokandy do spraw najbardziej pilnych. – Jeśli chodzi o odwoływanie rozpraw, to przede wszystkim chodzi o te planowe, zwykłe rozprawy, które nie dotyczą bezpieczeństwa i zdrowia ludzi. Będą odbywały się w dalszym ciągu, na przykład sprawy opiekuńcze, rodzinne – chodzi o dobro dzieci – sprawy dotyczące zdrowia psychicznego, znowu chodzi o bezpieczeństwo, a także sprawy dotyczące tymczasowego aresztowania – mówi Agnieszka Borowska, rzecznik prasowy ministerstwa sprawiedliwości.

Ministerstwo Sprawiedliwości zwróciło się do wszystkich sądów powszechnych w Polsce o zamieszczenie informacji o kategoriach pilnych spraw na ich stronie internetowej. Resort nie obawia się, że sytuacja ta doprowadzi do paraliżu w polskim sądownictwie.

Szef rządu zapowiedział też przesunięcie terminów różnych obowiązków administracyjnych. – Składania deklaracji podatkowych, różnych płatności, np. podatek od nieruchomości czy użytkowania wieczystego. Tak, żeby nie trzeba było wychodzić z domu do końca marca, żeby można było najlepiej zrobić to zdalnie. Apeluję do wszystkich pracodawców o wyrozumiałość. Żeby wszystkim pracownikom, tam gdzie można, umożliwić pracę zdalną. Chcemy wykorzystać jak najwięcej procesów w formie cyfrowej, bo to umożliwi pozostanie ludziom w domu, a to jest najlepsze lekarstwo na koronawirusa – powiedział premier.

Mateusz Morawiecki zaznaczył, że izolacja i unikanie kontaktu z innymi jest jedynym sposobem walki z rozprzestrzenianiem się koronawirusa.

Msze św. w kościołach ograniczone zostały do 50 osób. Przewodniczący Episkopatu zachęca do pozostania w domach.  – Proszę wiernych, aby w tym samym czasie w swoich rodzinach odmawiali różaniec w duchowej łączności z kapłanami. Wszystkich wiernych i pasterzy zapewniam o mojej modlitwie i duchowej łączności. – Zachęcam również, aby księża biskupi wydawali diecezjalne zarządzenia dotyczące opieki duszpasterskiej nad wiernymi w czasie epidemii, w nawiązaniu do moich poprzednich komunikatów i Zarządzenia Rady Stałej KEP z 12 marca – wskazał abp Gądecki, przewodniczący Episkopatu Polski.

Minister zdrowia Łukasz Szumowski odradził uczestnictwo w niedzielnej mszy świętej w kościołach i przypomniał o dyspensie udzielanej przez biskupów. – Transmitowane msze święte, to pełnoprawna forma uczestnictwa – powiedział szef Ministerstwa Zdrowia.

 

Od 15 marca na 10 dni zostanie przywrócona kontrola graniczna:

  • zostaną wprowadzone pełne kontrole na wszystkich polskich granicach
  • tymczasowy zakaz wjazdu do Polski będzie dotyczył cudzoziemców
  • polscy obywatele, którzy będą wracać do kraju, po przekroczeniu granicy zostaną skierowani na 14-dniową kwarantannę
  • granice pozostaną otwarte jedynie dla przepływu towarów.

 

Wyjątkiem są osoby:

  • z obszarów przygranicznych, które mieszkają w Polsce, ale pracują na co dzień w kraju sąsiednim,
  • kierowcy transportu kołowego – np. autobusów i busów.

 

W nocy z soboty na niedzielę wstrzymane zostaną międzynarodowe połączenia lotnicze i kolejowe:

  • utrzymane zostaną czartery, którymi Polacy będą mogli wrócić do kraju
  • polscy obywatele, którzy będą wracać do kraju, po przekroczeniu granicy zostaną skierowani na 14-dniową kwarantannę
  • samoloty rejsowe nie będą mogły do Polski przylatywać, ani z niej wylatywać
  • wewnątrzkrajowy, krajowy ruch samolotowy, kolejowy i samochodowy pozostaje bez zmian.

 

Ministerstwo Spraw Zagranicznych uruchamia infolinię dotyczącą możliwości przekraczania granic państw. Informacje można uzyskać pod numerem telefonu: +48 22 523 8880.

 

 

źródło: iar/pap/polsatnews/tvn24

Foto YouTube

Zostaw komentarz