HomePolskaV Korpus Wojsk Lądowych USA z kwaterą w Polsce

V Korpus Wojsk Lądowych USA z kwaterą w Polsce

– Ulokowanie w Polsce wysuniętego dowództwa V Korpusu Wojsk Lądowych USA to ukoronowanie starań o zwiększenie amerykańskiej obecności wojskowej w Polsce – powiedział minister obrony Mariusz Błaszczak.

Na mocy porozumień w Polsce na stałe ma stacjonować 5,5 tysiąca żołnierzy amerykańskich.  Reaktywowano do życia V Korpus Wojsk Lądowych USA. Dowódcą V korpusu został John Kolasheski, który został też mianowany na generała broni. Szef sztabu Wojsk Lądowych USA gen. Natomiast James McConville przekonywał, że Polska i USA są połączone “silną więzią militarną”, “sojuszem wypróbowanym w boju, który jest coraz silniejszy”.

– Dziś potwierdzamy decyzję, która została ogłoszona przez sekretarza obrony Marka Espera w ubiegłym tygodniu – o ustanowieniu w Polsce wysuniętego dowództwa V Korpusu – powiedział Mariusz Błaszczak  4 sierpnia w Krakowie, gdzie spotkał się z szefem sztabu Wojsk Lądowych USA gen. Jamesem McConville’em i dowódcą 1. Dywizji Piechoty Johnem Kolasheski, wyznaczonym na dowódcę reaktywowanego V Korpusu i awansowanym do stopnia generała broni.

– W tych czasach, które stoją pod znakiem pandemii COVID-19, jesteśmy szczególnie wdzięczni za wszystkie elementy, które wzmacniają bezpieczeństwo i poczucie dobrostanu. Relacje między Stanami Zjednoczonymi a Polską nadal się rozwijają, w miarę jak pogłębiamy naszą współpracę wojskową, zarówno tę militarną, jak i cywilną”. Amerykańscy żołnierze są świetnie wyszkoleni, przygotowani do obrony USA i sojuszników NATO, i wschodniej flanki NATO – podkreśliła ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher. Ambasador podziękowała też żołnierzom polskim i amerykańskim za pracę na rzecz „wspólnej obrony”.

31 lipca MON poinformowało o zakończeniu politycznych uzgodnień dotyczących umowy o wzmocnionej współpracy obronnej między Polską a Stanami Zjednoczonymi. Dwa dni wcześniej Pentagon poinformował o przesunięciach i redukcji amerykańskiej obecności w Europie. Na podstawie dwóch ubiegłorocznych deklaracji prezydentów USA i Polski liczebność amerykańskich wojsk w Polsce ma wzrosnąć o ok. 1000 żołnierzy, do 5,5, tys.- Gratulujemy negocjatorom tego ważnego kamienia milowego dla stosunków polsko-amerykańskich i naszego zbiorowego bezpieczeństwa transatlantyckiego” – dodał amerykański minister obrony.

W oświadczeniu zamieszczonym na stronie internetowej Pentagonu Esper napisał, że “EDCA zwiększy odstraszanie Rosji, wzmocni NATO i uspokoi naszych sojuszników”. “Wysunięta obecność w Polsce, na wschodniej flance NATO, poprawi naszą strategiczną i operacyjną elastyczność” – ocenił amerykański minister obrony.

źródło: pap/iar/ rmf24.pl/

Foto:MON

Loading...