60 views 3 min

0

Komentarzy

Uroczysta gala otwarcia działu dziecięcego Hospicjum bł. ks. Michała Sopoćki

- Luty 17, 2020

W Domu Kultury Polskiej w Wilnie odbyła się uroczysta Gala Otwarcia Działu Dziecięcego Hospicjum bł. ks. Michała Sopoćki. Udział w uroczystości wzięli przedstawiciele dyplomacji, władz rządowych, samorządowych, ministerstw, duchowieństwa i zaproszonych gości.

Ambasador RP na Litwie, Urszula Doroszewska, powiedziała, że jest dumna, iż uczestniczy w tak wspaniałym dziele. „Cieszę się, że pierwsza tego typu placówka na Litwie powstała również ze środków kraju, którego przedstawicielką jestem na Litwie” – dodała Doroszewska.

Dyrektor Biura Polonijnego Kancelarii Senatu RP Grzegorz Seroczyński uznał, że trudno jest mówić o siostrze Michaeli inaczej niż tylko w dobrych słowach.

„Jak przyjechałem do s. Michaeli po raz pierwszy, to od razu zaprowadziła mnie do chorych pacjentów. Powiedziała wtedy jedno ważne zdanie: „Tutaj przychodzi dobra śmierć”. Mówiliśmy o wielu zaletach s. Michaeli, ale ona jest siostrą od dobrej śmierci – takiej, której się nie boimy, która stanowi próg do nowego, lepszego życia. Wiem, co to znaczy, gdy cierpiąc odchodzi bliska osoba. Ma jednak nadzieję, że że się tam spotkamy. Dzięki siostrze ta nadzieja nie umiera” – wyznał Seroczyński.

Dyrektor Biura Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą Jan Badowski przeczytał list Pełnomocnika rządu do spraw Polonii i Polaków za Granicą Jana Dziedziczaka. „Iskry, które rozpalają cały świat, pomagają najbardziej potrzebującym. Wileńskie hospicjum to takie miejsce posługi, gdzie każdego dnia walczy się o godność człowieka. Z drugiej strony, jest to most, łączący Polskę i Litwę. To miejsce, gdzie się promuje najważniejsze wartości: pojednanie, pokój oraz miłość. Jak mówił św. Augystyn, człowiek jest o tyle wart, o ile potrafi kochać” – czytamy w liście Dziedziczaka.

Ks. Leszek Kryża, Dyrektor Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie przy Konferencji Episkopatu Polski pogratulował powstaniu takiego działu. Podkreślił, że czasami takie dzieła są absolutnie nie do zrealizowania, ale jednak powstają i przynoszą fantastyczne owoce.

„Potrafią one uruchomić cały łańcuch ludzi dobrej woli. Pamiętam, widziałem starszego mężczyznę, który zbierał pieniądze na budowę działu. Wydawałoby się, co może zrobić ten emeryt? A jednak widzałem taki blask w jego oczach, że zrozumiałem, że musi dać radę” – opowiedział ks. Kryża.

W trakcie gali można było nabyć książkę Prof. Jana Wiktora Sienkiewicza pt. „Domy Nadziei i Miłosierdzia”. Jak powiedział autor dzieła, jest ono swoistą cegiełką, która pomaga w tworzeniu tego hospicjum.

Informacja: Polonijna Agencja Informacyjna
Na podstawie: zw.lt / Fot. Joanna Bożerodska

Zostaw komentarz