HomePolskaTrasa S6. Kolejny odcinek trasy ekspresowej na Pomorzu

Trasa S6. Kolejny odcinek trasy ekspresowej na Pomorzu

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała właśnie umowę na zaprojektowanie i wybudowanie odcinka trasy ekspresowej S6 od obwodnicy Słupska do miejscowości Bobrowniki.

Wykonawcą zostanie konsorcjum NDI, NDI Sopot oraz Todini Central Asia. Odcinek ma około 16 kilometrów długości. To jeden z sześciu odcinków drogi S6 w województwie pomorskim.

Planowany fragment drogi ekspresowej S6, o długości 16 kilometrów, rozpocznie się na końcu obwodnicy Słupska, a dokładnie węźle w Redzikowie, a skończy węzłem Bobrowniki. Kontrakt przewiduje, że wybudowane zostaną dwa węzły drogowe – Budy i Bobrowniki. Odcinek będzie mieć dwie jezdnie po dwa pasy ruchu z pasami postojowymi. Zanim jednak rozpoczną się zasadnicze prace, wykonawca będzie musiał zaprojektować ten odcinek i uzyskać wszystkie niezbędne dokumenty, które pozwolą na rozpoczęcie budowy.

Turyści i mieszkańcy czekali na tę drogę

Jak mówił podczas uroczystości związanej z podpisaniem umowy minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, droga S6 na Pomorzu jest wyczekiwana przez mieszkańców, podróżnych, a także osób, które przyjeżdżają na Pomorze na wakacje.

– Dla nas ta droga jest swoisty silnikiem rozwoju gospodarczego, takim generatorem mocy rozwoju tego regionu – mówił szef resortu infrastruktury. Latem tego roku GDDKiA otrzymała pozwolenie na budowę odcinka drogi S6 od Sianowa do Sławna o długości ponad 23 kilometrów. Na tym odcinku powstaną między innymi cztery nowe węzły drogowe – Kawno, Malechowo, Karwice i Bobrowice – oraz dwa Miejsca Obsługi Podróżnych.

Inwestycje w bezpieczeństwo

Cały 46-kilometrowy odcinek S6 Koszalin – Słupsk wyposażony zostanie w nowoczesne urządzenia do zarządzania ruchem. Planowane rozpoczęcie robót budowlanych przewidziane jest na jesień przyszłego roku. Nowa droga powinna zostać udostępniona kierowcom w 2025 roku.

Natomiast w czerwcu 2021 roku Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała umowę na budowę odcinka drogi ekspresowej S6 między Bobrownikami a Skórowem. Będzie to w sumie ponad 13 kilometrów nowej trasy. Fragment ten jest jedną z trzech części większego odcinka tej trasy z Lęborka do Słupska. Koszt tej inwestycji, to prawie 300 milionów złotych. Wcześniej, w momencie rozpisywania przetargu Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zakładała, że budowa może kosztować nawet pół miliarda złotych.

Budowa tych odcinków, to element większego projektu, którego celem jest lepsze skomunikowanie całego Pomorza – od Szczecina do Trójmiasta. Wszystkie większe miasta leżące nad Morzem Bałtyckim będą za kilka lat połączone trasą ekspresową. Zyska na tym zarówno regionalny biznes, jak i turystyka. Trasa S6 zostanie przyłączona do sieci szybkich dróg w Polsce. Planowana długość całej drogi, to około 360 kilometrów.

Na wysokości Koszalina połączy się ona w przyszłości z trasą S11. Jeden z jej fragmentów właśnie w okolicy Koszalina jest w trakcie realizacji. Razem z trasą S6 będzie to także fragment obwodnicy tego miasta – od południa i od zachodu. Na wysokości Trójmiasta S6 polaczy się natomiast z autostradą A1 i później na wschód z trasą S7. Umożliwi to skomunikowanie z centralną i południową częścią kraju. Realizacja dróg ekspresowych w Polsce jest finansowana z budżetu państwa. Wspierają je środki z Unii Europejskiej.

Źródło: IAR/PR24/ AS

Loading...