74 views 4 min

0

Komentarzy

Tarcze wspomagają, stopa bezrobocia spadła – w marcu wyniosła 6,4 procent

- Kwiecień 10, 2021

Stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła w marcu br. 6,4 procent, czyli w porównaniu do poprzedniego miesiąca spadła o 0,1 pkt. proc. – poinformowało Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii. Spadek bezrobocia był silniejszy niż w marcu 2020 r.

 

– To dobre wiadomości. Wczoraj Eurostat podał dane, według których Polska w lutym br. była krajem o najniższej stopie bezrobocia w Unii Europejskiej, na poziomie 3,1 proc. Podobna sytuacja miała miejsce w styczniu br. – wskazała cytowana przez resort wiceminister Iwona Michałek.

 

Tarcze – uratowano 7 mln miejsc pracy


Dane pokazują, że instrumenty wprowadzone dla przedsiębiorców poszkodowanych przez COVID “są dobre i się sprawdzają”. – Dzięki nim uratowaliśmy ponad 7 mln miejsc pracy – dodała wiceminister.

 

Zmniejsza się liczba osób bez pracy

Resort zwrócił uwagę, że marzec był pierwszym miesiącem w tym roku, gdy liczba zarejestrowanych bezrobotnych w urzędach pracy się zmniejszyła.

 

 

e wstępnych danych MRPiT wynika, że liczba bezrobotnych w marcu br. wyniosła 1 mln 79,8 tys. osób i w porównaniu do końca lutego br. spadła o 19,8 tys. osób, czyli o 1,8 proc.

 

Najmniej osób bez pracy pozostaje w woj. wielkopolskim – 3,9 proc.

W żadnym województwie wskaźnik bezrobocia nie przekroczył 11 proc. Najniższą stopę bezrobocia rejestrowanego zanotowano w województwie wielkopolskim (3,9 proc.), a najwyższą w warmińsko-mazurskim (10,5 proc.).

 

Rośnie liczba zgłaszanych miejsc pracy

Z danych resoru wynika, że w marcu br. według wstępnych danych pracodawcy zgłosili do urzędów pracy 115,5 tys. wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej, tj. o 10,1 tys. (9,6 proc.) więcej niż w lutym 2021 r. i o 37,8 tys. (48,8 proc.) więcej niż w marcu 2020 r.

 

Do firm trafiło w ramach tarcz ponad 201 mld zł

W marcu minął rok od wybuchu pandemii spowodowanej COVID-19. Od tego czasu wprowadziliśmy bardzo wiele instrumentów, które pomogły uchronić miliony miejsc pracy. Do polskich firm trafiło już 202 mld zł” – przypomniało MRPiT.

 

 

23 marca br. GUS podał, że stopa bezrobocia rejestrowanego w lutym br. w Polsce wyniosła 6,5 proc.

 

W II kwartale na ochronę miejsc pracy trafi kolejne 30 mld zł

Wiceminister Iwona Michałek podkreśliła, że “trzecia fala pandemii, z jaką przyszło nam się zmierzyć, spowodowała, że uruchomiliśmy kolejne instrumenty, które zostaną przekazane przedsiębiorcom z najbardziej poszkodowanych branż”. – Przeznaczymy ponad 30 mld zł na ochronę miejsc pracy i wsparcie dla przedsiębiorstw w II kwartale 2021 – wskazała wiceminister.

 

Przedłużona Tarcza Branżowa

1 kwietnia 2021 r. została przedłużona tzw. Tarcza Branżowa. Wsparcie trafi do przedsiębiorców poszkodowanych w wyniku II i III fali pandemii COVID-19. Pomoc udzielana jest na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów. Skorzysta z niej ok. 60 branż (oznaczonych według Polskiej Klasyfikacji Działalności PKD).

W ramach Tarczy Branżowej przedsiębiorcy mogą liczyć na zwolnienie ze składek ZUS, dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników, świadczenia postojowe, dotację do 5 tys. zł dla mikro- i małych przedsiębiorców.

 

 

Źródło: iar/pap

AS

Zostaw komentarz