HomeReportażZwiastunySzkoły zamknięte: klasy 1-3 przechodzą na zdalną naukę. Będzie dodatkowy zasiłek opiekuńczy

Szkoły zamknięte: klasy 1-3 przechodzą na zdalną naukę. Będzie dodatkowy zasiłek opiekuńczy

Od 9 października uczniowie klas 1-3 szkół podstawowych przechodzą na nauczanie zdalne. Nauczanie zdalne zostaje też przedłużone w klasach 4-8 oraz w szkołach ponadpodstawowych. Premier poinformował o zasiłku opiekuńczym dla rodziców uczniów klas 1-3. 

Premier ogłosił nowe obostrzenia, a wśród nich właśnie – całkowite zamknięcie szkół. Tym samym dzieci z klas 1-3 przejdą na nauczanie zdalne od 9 października. – Na dzisiaj podajemy datę 29 listopada, być może będziemy musieli ją przesunąć” – powiedział premier.

– Zdaje się, że listopad będzie jednym z najtrudniejszych miesięcy, najtrudniejszych momentów w czasie pandemii, przed nami zatem arcytrudny czas, pandemia nasila się, więc nasza odpowiedź musi być zdecydowana. Dlatego kolejne restrykcje są bardzo potrzebne; chronimy tym samym służbę zdrowia, chronimy też obywateli, chronimy ludzi przed tragicznymi konsekwencjami pandemii – poinformował  premier.

Od kiedy dodatkowy zasiłek opiekuńczy

Premier zaznaczył również, że zasiłki dla rodziców najmłodszych dzieci będą przyznawane na takich samych zasadach, jak wiosną.

–  W związku z niezwykle trudną sytuacją epidemiczną w kraju, dużym wzrostem przypadków zakażeń koronawirusem i wynikającymi z tego decyzjami i obostrzeniami, których celem jest zapewnienie bezpieczeństwa Polakom, zdecydowaliśmy o przywróceniu dodatkowego zasiłku opiekuńczego na zasadach, jakie obowiązywały we wrześniu br. – poinformowała minister Marlena Maląg.

Z dodatkowego zasiłku opiekuńczego będą mogli skorzystać rodzice dziecka do 8 lat. Ponadto jest on również wypłacany rodzicom dzieci do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności; rodzicom dzieci do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności oraz rodzicom dzieci do 24 roku życia, które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.

Prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego mają także ubezpieczeni rodzice lub opiekunowie osób pełnoletnich niepełnosprawnych, zwolnieni od wykonywania pracy z powodu konieczności zapewnienia opieki nad taką osobą w przypadku zamknięcia z powodu koronawirusa placówki, do której uczęszcza dorosła osoba niepełnosprawna.

 

Źródło: pap/iar

AS

Obraz Gerd Altmann z Pixabay

Loading...