HomePolskaSzczepienia przeciw COVID-19. Niepożądane odczyny można zgłosić elektronicznie

Szczepienia przeciw COVID-19. Niepożądane odczyny można zgłosić elektronicznie

Zgłaszanie niepożądanych odczynów poszczepiennych będzie możliwe drogą elektroniczną. Rozporządzenie Ministerstwa Zdrowia w tej sprawie zostało skierowane do ogłoszenia.

Przepisy rozporządzenia nie zmieniają dotychczasowej praktyki działania nadzoru epidemiologicznego nad niepożądanymi odczynami poszczepiennymi. Regulacja – przyczyni się do sprawnego przekazywania informacji o zaistniałych lub podejrzewanych powikłaniach poszczepiennych m.in. do właściwych jednostek Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

Wprowadzone zmiany umożliwią m.in. stosowanie nowego wzoru formularza zgłoszenia niepożądanego odczynu poszczepiennego przystosowanego do elektronicznej wymiany informacji.

Zgłaszanie rozpoznania lub podejrzenia wystąpienia niepożądanego odczynu poszczepiennego i korekta zgłoszeń odbywa się obecnie w formie dokumentów papierowych.

Zgodnie z przyjętą definicją NOP nazywamy zaburzenia stanu zdrowia, które wystąpiły w okresie 4 tygodni po podaniu szczepionki. Wyjątek stanowią odczyny po szczepieniu BCG – w tych wypadkach kryterium czasowe jest znacznie wydłużone, co wynika ze specyfiki szczepionki. Kontynuując dalej definicję, należy dodać, że niepożądane odczyny poszczepienne są wynikiem:

  • indywidualnej reakcji organizmu człowieka szczepionego na podanie szczepionki
  • błędu wykonania szczepionki lub błędu podania szczepionki;
  • zjawisk od szczepienia niezależnych, a tylko przypadkowo pojawiających się po szczepieniu.

Więcej informacji ws. szczepień na stronie www.szczepienia.pzh.gov.pl.

 

Źródło: pap/ iar

AS

Loading...