HomePolskaSurowsze kary za wypalanie traw

Surowsze kary za wypalanie traw

Ministerstwo Środowiska podjęło inicjatywę legislacyjną zmierzającą do zaostrzenia kar za wypalanie traw – poinformował szef resortu Michał Woś. W planach jest m.in. podniesienie grzywien za takie działanie do sześciokrotności maksymalnej obecnej kary.
Szef resortu środowiska o podwyżkach kar – mówił nawiązując do pożaru w Biebrzańskim Parku Narodowym, który objął ok. 5,5 tys. ha, a jego gaszenie trwało tydzień. Śledztwo obejmujące m.in.
przyczyny powstania tego pożaru prowadzi białostocka prokuratura okręgowa. Jedna z hipotez, to wypalanie traw i przypadkowe doprowadzenie do tak ogromnego pożaru i zniszczeń, druga – to umyślne podpalenie.
– Niestety straty dla przyrody są nie do odżałowania. Zaczynamy inwentaryzację. Będziemy badać, jak duże te straty są na tym obszarze, zwłaszcza na terenie środkowego basenu Biebrzańskiego Parku Narodowego – powiedział Michał Woś.
– Uważamy, że to jest za niska kwota i podnosimy tę karę. Chcemy zaproponować, żeby to było 30 tys. zł (…), a sprawca – jeśli zostanie złapany – nie będzie tylko obciążony tymi kosztami, ale także będzie na niego nałożony – i to mamy w projekcie przygotowanym przez ministerstwo środowiska we współpracy z resortem sprawiedliwości – obowiązek naprawienia szkody – przekazał minister środowiska.
źródło: iar/pap
Loading...