HomePolskaSpadek PKB „największy od 25 lat” – Polska oficjalnie w recesji.

Spadek PKB „największy od 25 lat” – Polska oficjalnie w recesji.

Polski Produkt Krajowy w II kwartale 2020 roku spadł o 8,2 proc. w porównaniu do ubiegłego roku – poinformował Główny Urząd Stastyczny. W porównaniu do I kwartału bieżącego roku, Polska gospodarka skurczyła się o 8,9 proc.

Jak przekazał GUS, szybki szacunek PKB uwzględnia efekty wystąpienia COVID-19 i wprowadzenie rządowych środków celem przeciwdziałania skutkom pandemii. Wyjaśniono też, że “metody i źródła danych wykorzystane do szacunku nie uległy zmianie”, a jeśli chodzi o źródła danych, to “zostały podjęte działania mające na celu zapewnienie ich kompletności i porównywalności”.

Pełne dane o PKB w II kw. GUS poda 31 sierpnia.

“Po raz pierwszy po transformacji i po raz pierwszy od dziesięcioleci polska gospodarka doświadczyła recesji” – przekazała Monika Kurek z Banku Pocztowego. Dodała jednak, że “spadek PKB okazał się mniejszy od średnich oczekiwań rynkowych, a po drugie na tle innych krajów europejskich jest mimo wszystko jednym z najlepszych wyników”.

Jak wskazała ekspertka Konfederacji Lewiatan Sonia Buchholtz, “teraz mamy do czynienia z obrazem po bitwie”.

“Pełen miesiąc głębokich obostrzeń administracyjnych i dwa miesiące odmrażania – co istotne, przy relatywnie niskiej mobilności geograficznej, samodyscyplinie oraz niskiej liczbie zarażeń w kraju – skurczył polską gospodarkę” – podkreśliła.

Główny ekonomista Ministerstwa Finansów Łukasz Czernicki ocenił z kolei, że dane GUS pokazały “siłę polskiej gospodarki”. “Spadek PKB zanotowany w Polsce w II kw. br. należy do najniższych wśród wszystkich krajów członkowskich UE” – dodał.

“W Polsce najgłębszy spadek PKB najprawdopodobniej za nami, o ile nie przyjdzie silna, druga fala pandemii czy też wtórne wstrząsy z gospodarki światowej – uważa z kolei główny ekonomista Pracodawców RP Sławomir Dudek komentując dzisiejszy flash szacunek GUS o PKB.

Źródło: Business Insider

Zdjęcie: Facebook  

Loading...