HomePolskaSekretarz stanu USA Mike Pompeo w Polsce. Podpisano umowę o współpracy wojskowej

Sekretarz stanu USA Mike Pompeo w Polsce. Podpisano umowę o współpracy wojskowej

Amerykański sekretarz stanu Mike Pompeo jest już w Polsce. Polityk przyleciał do Warszawy z kilkugodzinną wizytą. Spotyka się z premierem, prezydentem i ministrem spraw zagranicznych. Najważniejszym celem jego wizyty było podpisanie polsko-amerykańskiej umowy wojskowej.

W Warszawie w Pałacu Prezydenckim minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak i amerykański Sekretarz Stanu Mike Pompeo podpisali umowę o współpracy wojskowej. Dokument podpisano w obecności prezydenta Andrzeja Dudy.

Podpisana w sobotę umowa ma swój początek w czerwcu ubiegłego roku. Wówczas to prezydenci Donald Trump i Andrzej Duda podpisali ogólny dokument o przysłaniu do Polski tysiąca amerykańskich żołnierzy. Po spotkaniu w Waszyngtonie rozpoczęły się negocjacje, które zakończyły się dwa tygodnie temu.

Na mocy umowy do Polski przyleci tysiąc amerykańskich żołnierzy. – Będzie również w Polsce wysunięte dowództwo V Korpusu Armii Lądowej Stanów Zjednoczonych. To będzie największe jeśli chodzi o skalę dowództwo USA w Europie – podkreśla polski minister obrony Mariusz Błaszczak. Łącznie z grupą 4,5 tysięcy żołnierzy przysłanych przez poprzedniego prezydenta Baracka Obamę, w Polsce będzie 5,5 tysiąca Amerykanów, którzy mają stacjonować na zasadzie rotacyjnej.

Polska zobowiązała się, że pokryje koszty wysłania wojsk, a także wybuduje całą infrastrukturę. Baza w której stacjonować będą Amerykanie jak i sami żołnierze mają być wyłączeni spod polskiej jurysdykcji.

IAR/dad

Źródło: Polskie Radio dla Zagranicy

Zdjęcie: PepeTV

Loading...