61 views 8 min

0

Komentarzy

Sejm przyjął zmiany w regulaminie. Posłowie będą mogli głosować zdalnie – zdecydują ws. tarczy antykryzysowej

- Marzec 28, 2020

W 26 marca rozpoczęło się dwudniowe posiedzenie Sejmu, gdzie wprowadzono nadzwyczajne – środki  bezpieczeństwa tj. środki sanitarne, kilkumetrowe odległości między posłami, rękawiczki, maski i maksymalne skrócenie obrad. W pierwszym dniu na posiedzeniu Sejmu głosowano o zmianie regulaminu – zezwalającego na zdalne głosowanie. Posłów podzielono na 12 sal, a marszałek zdecydowała, że głosowanie odbędzie się przez podniesienie ręki. W piątek Sejm wznowił przerwane obrady, a głosowania przebiec mają on-line. Posłowie zdecydują ws. tarczy antykryzysowej.

 

Sejm przyjął zmiany w regulaminie Izby Niższej, umożliwiające obrady i głosowanie w sytuacjach nadzwyczajnych przy wykorzystaniu środków komunikacji elektronicznej, czyli zdalnie.  Mogą one być zastosowane w przypadku wprowadzenia stanu wyjątkowego, wojennego lub klęski żywiołowej, ale także stanu epidemii. “Za” głosowało 250 posłów, przeciw – 104, 14 wstrzymało się od głosu. Sejm przyjął zmiany w swoim regulaminie. Posłowie będą mogli zdalnie uczestniczyć w pracach Izby podczas stanu epidemii koronawirusa. Przyjęto też poprawkę PSL-Kukiz15, aby ten regulamin obowiązywał tylko do 30 czerwca 2020 roku.

W myśl zmian w regulaminie o przyjęciu trybu zdalnych obrad ma decydować marszałek Sejmu po zasięgnięciu opinii Konwentu Seniorów. Kancelaria Sejmu ma zapewnić wszystkim posłom dostęp do środków elektronicznych. Wzór i tryb wniosku w tej sprawie marszałek ma określić w zarządzeniu.

Posłowie będą mogli potwierdzać swoją obecność przez zalogowanie się w systemie. Wystąpienia posłów mają być ograniczone czasowo, w zależności od typu do 3, 5 lub 15 minut (wystąpienie w imieniu klubu). W debacie nad daną sprawą poseł będzie mógł zabrać głos tylko raz.

Z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej będą też mogły odbywać się posiedzenia Prezydium Sejmu, Konwentu Seniorów, komisji i podkomisji. Urzędowym zapisem posiedzeń Sejmu, komisji i podkomisji będzie “zapis audiowizualny”.

27 marca Sejm wznowił obrady, a głosowania mają odbyć się online. Obrady Sejmu poświęcono pakietowi antykryzysowemu. – Musimy działać błyskawicznie, żeby instrumenty działały w najbliższych dniach – powiedział  na posiedzeniu Sejmu premier Mateusz Morawiecki. – Nasza tarcza antykryzysowa jest dobrym instrumentem na ten etap rozwoju koronawirusa i walkę z wirusem w gospodarce. Musimy działać błyskawicznie, musimy działać jak najszybciej, chcemy doprowadzić do tego, by te instrumenty działały już na dniach – dodał premier.

Wedle pakietu antykryzysowego, że oprócz działań osłonowych na rynku pracy i wielu innych działań, w ramach tzw. drugiego filaru mają być uruchomione “pieniądze gwarancyjne i pieniądze bezpośrednie” – co najmniej 70 mld zł na utrzymanie płynności w firmach, bezzwrotne i zwrotne podwyżki oraz różnego rodzaju kredyty, ale również na bezpośrednie dopłaty – zapowiedział premier.

Dla firm przeżywających trudności w związku z koronawirusem rząd zaproponował, m.in. tzw. postojowe i zredukowanie czasu pracy pracowników. Pomoc ma być skierowana do mikro, małych, średnich i dużych firm – Firma, która straciła klientów, zamówienia może zgłosić postojowe. Może zredukować czas pracy pracowników do połowy etatów, a płaca może być niższa niż minimalne wynagrodzenia. Połowę zapłaci pracodawca, drugą połowę wraz ze składakami państwo.Przedsiębiorstwa, które mimo kryzysu będą funkcjonowały będą mogły zredukować czas pracy o 20 proc. do 8/10 etatu o państwo dopłaci do wynagrodzeń i zapłaci składki ZUS  – mówi minister rozwoju Jadwigi Emilewicz.

W najbliższych dniach mają się pojawić uproszczone druki i oświadczenia, które firmy będą mogły złożyć w celu uzyskania pomocy.

Do projektu tarczy antykryzysowej odniosła się opozycja. – Potrzebne jest zwolnienie z PIT i CIT, wydłużenie okresu spłaty kredytu, jak najszybszy zwrot VAT, minimalne wynagrodzenie dla każdego pracownika, którego firma ucierpiała. Nieoprocentowane pożyczki z BGK. Potrzebne jest wsparcie pożyczkowe, wielka linia kredytowa. Nie 5 tys. zł z funduszu pracy  – powiedział prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz  w sejmowej debacie.

– Mamy do wykonania ogromne przedsięwzięcie przeprowadzenia Polski przez kryzys, jakiego nie znaliśmy. Stoimy nad przepaścią. Jedni są sparaliżowani strachem, drudzy – na oślep, choćby bez oręża. A tu trzeba wziąć mocny rozbieg i przeskoczyć tę przepaść i to jest możliwe. To możliwe przy zachowaniu zasad solidarności, pomocniczości i odpowiedzialności – ocenił Kosiniak-Kamysz.

-Dzielicie polskich pracowników na lepszych i gorszych, dzielicie polskich pracodawców na lepszych i gorszych. Chcecie pomagać tylko wybranym, nie patrząc na to, że nie ma dziś znaczenia, czy pracownik pracuje w malutkim sklepie, (…) czy też w fabryce”. Przekonywał, że pracownicy będą dokładnie tak samo dotknięci skutkami kryzysu – mówił z kolei do rządzących lider PO Borys Budka.

– Chcemy, by rodzice, którzy dzisiaj są w domach, którzy otrzymują świadczenie, żeby mogli otrzymywać również od poniedziałku, kiedy wasze świadczenie się kończy. Ale chcemy żeby to świadczenie dostawali również opiekunowie osób z niepełnosprawnościami powyżej ósmego roku życia i inni opiekunowie dzieciaków powyżej ósmego roku życia – mówił Borys Budka.

Sejm ma głosować nad tarczą antykryzysową w 27 marca  wieczorem. Do projektu zgłoszono prawie 300 poprawek. A 31 marca o godzinie 13.00 rozpocznie się posiedzenie Senatu, podczas którego rozpatrywane będą ustawy, tworzące tarczę antykryzysową – poinformowało Centrum Informacyjne Senatu. Zostaną zastosowane specjalne środki zapewniające bezpieczeństwo sanitarno-epidemiologiczne,  tak jak w Sejmie.

 

źródło: iar/pap/polsatnews/tvpinfo

foto:Facebook

Zostaw komentarz