64 views 6 min

0

Komentarzy

Sejm przyjął “tarczę antykryzysową 2.0”. Pomoc dla przedsiębiorców

- Kwiecień 10, 2020

Rząd rozszerza tarczę antykryzysową. 8 marca Sejm przyjął rządowy projekt “tarczy antykryzysowej 2.0” w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Regulacje mają służyć m.in. ochronie miejsc pracy. Ustawa przewiduje większą pomoc dla przedsiębiorców i pracowników. Nowe rozwiązania to także większe wsparcie dla rolników. Polskie firmy dostaną 100 miliardów złotych gotówki. 

Za uchwaleniem ustawy o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się koronawwirusa głosowało 233 posłów, przeciw było 183, a 37 wstrzymało się od głosu. Sejm zgodził się na wprowadzenie siedmiu z 77 poprawek zgłoszonych w drugim czytaniu. Ustawa została przekazana do Senatu.

– Ten pakiet pozwoli nam ratować miejsca pracy. Trzeba się zająć nim szybko, by stał się rzeczywistością – powiedział szef rządu. – Po pierwsze to utrzymujesz działalność. Po drugie – nie zwalniać pracowników. Prostota jest bardzo ważną cechą tego naszego rozwiązania. Co ważne, nie trzeba wypełniać stosu dokumentów – wystarczy jedynie proste oświadczenie – dodał premier.

Z tarczy finansowej będzie mogło skorzystać blisko 700 tysięcy przedsiębiorstw. Małe i średnie przedsiębiorstwa mogą liczyć na 3,5 miliona, a duże firmy nawet na miliard złotych. Szacuje się, że mikrofirmy dostaną maksymalnie 324 tysiące złotych. 75 procent otrzymanych środków nie trzeba będzie zwracać, po spełnieniu dwóch warunków. Pieniądze mają trafić do przedsiębiorców w ciągu 2-3 tygodni.

Ustawa dotycząca tarczy antykryzysowej 2.0 wprowadza m.in. 3-miesięczne “wakacje składkowe” dla firm zatrudniających od 10 do 49 osób, zwiększenie dostępności pożyczek dla firm. Zgodnie z “pierwszą” tarczą antykryzysową takie uprawnienie dotyczyło mikrofirm niezatrudniających do 9 pracowników. Po zmianie przepisów, firmy zatrudniające do 49 osób, będą mogły liczyć na 50-procent ulgi w składkach na ZUS.

Tarcza antykryzysowa przewiduje też między innymi wsparcie dla rolników objętych kwarantanną. Na czas przymusowej izolacji będą otrzymywać świadczenia w wysokości połowy minimalnego wynagrodzenia, czyli około 1300 złotych brutto.

Kolejnym rozwiązaniem jest wydłużenie świadczenia postojowego dla osób samozatrudnionych oraz pracujących na podstawie umów o dzieło i o zlecenie. Te osoby będą mogły otrzymać wsparcie w wysokości 2080 złotych brutto miesięcznie przez trzy miesiące, a nie przez miesiąc, jak zapisano w pierwotnej wersji tarczy antykryzysowej.

Agencja Rozwoju Przemysłu ma zaoferować przedsiębiorcom różne instrumenty wspierające bieżącą płynność finansową. Kapitał ma być kierowany przede wszystkim do sektora transportowego. Pomoc ma polegać również na udzielaniu pożyczek płynnościowych umożliwiających wsparcie bieżącego funkcjonowania firm z 15 miesięczną karencją w spłacie.

Rady Polityki Pieniężnej obniżyła stopy procentowe. Od 9 kwietnia stopy procentowe będą niższe o pół punktu procentowego.

 

Premier Mateusz Morawiecki zwrócił się do Senatu z apelem o pilne zwołanie posiedzenia i przyjęcie nowych przepisów. – Apeluję o to, by Senat jak najszybciej zajął się tym pakietem, ponieważ zawiera on bardzo dużo korzystnych rozwiązań dla gospodarki, przedsiębiorców i pracowników – mówił premier.

 

Inne rozwiązania, które znalazły się w projekcie tarczy 2.0

W tarczy antykryzysowej 2.0 Sejm przyjął poprawkę, która przewiduje wyłączenia ze stosowania, w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii, niektórych przepisów kodeksu wyborczego przy przeprowadzaniu w 2020 r. wyborów powszechnych na prezydenta. Chodzi o regulacje w zakresie: podawania informacji do wiadomości wyborców w formie obwieszczenia; wydawania zaświadczeń o prawie do głosowania; głosowania przez pełnomocnika; ustalania przez Państwową Komisję Wyborczą wzoru karty do głosowania i zarządzania przez nią druku tych kart.

Przedłużono ważność legitymacji studenckich i legitymacji służbowych nauczycieli akademickich, a także legitymacji doktorantów, które pozwalają także na zawieszenie spłaty kredytu studenckiego do pół roku.

Spółdzielnie, fundacje i stowarzyszenia – ich organy mogą podejmować decyzje w czasie epidemii przy wykorzystaniu komunikacji elektronicznej.

Posłowie zgodzili się także, aby do ustawy dodać przepis, który pozwala na eksmisję sprawców przemocy domowej, mimo generalnej zasady zakazu eksmisji w czasie epidemii koronawirusa.

 

 

Źródło: pap/iar/polsatnews/tvn24/tvpinfo

Zostaw komentarz