79 views 5 min

0

Komentarzy

Sejm odrzucili większość poprawek Senatu. Prezydent podpisał “Tarczę antykryzysową”

- Kwiecień 1, 2020

Sejm uchwalił zmiany w prawie stanowiącym pakiet antykryzysowy. Ustawa m.in. zwalnia mikrofirmy i samozatrudnionych z płacenia ZUS przez trzy miesiące, przewiduje także wypłacanie świadczenia postojowego. Posłowie przyjęli 32 poprawki z 81 uchwalonych przez Senat w ustawie o wsparciu przedsiębiorców i pracowników. Prezydent RP Andrzej Duda po zakończeniu prac parlamentarnych podpisał ustawy tworzące “Tarczę antykryzysową. Wartość pomocy dla Polaków to 212 miliardów złotych.

Pakiet ustaw, czyli tzw. “tarcza antykryzysowa” dotyczy szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw. “Tarcza antykryzysowa” to pięć filarów: wsparcie służby zdrowia, bezpieczeństwo systemu finansowego, wsparcie dla przedsiębiorców i inwestycji publicznych, a także – co dla rządu jest priorytetem – utrzymanie miejsc pracy.

Ostatecznie Senat zgłosił do poprawy ponad 100 poprawek. Debata w Senacie trwała wiele godzin. Za ustawą głosowało 343 posłów, przeciw było 73, od głosu wstrzymało się 19. Wcześniej spośród zgłoszonych do projektu poprawek Sejm przyjął te zgłoszone przez PiS oraz jedną z propozycji Lewicy.

31 marca Sejm uchwalił zmiany w prawie stanowiącym „tarczą antykryzysową”. Posłowie przyjęli 32 poprawki z 81 uchwalonych przez Senat w ustawie o wsparciu przedsiębiorców i pracowników w czasie trwania epidemii koronawirusa. Izba niższa nie zgodziła się natomiast na wyłączenie z przepisów zmian w kodeksie wyborczym (umożliwiającą korespondencyjne głosowanie wszystkim osobom po 60. roku życia) i możliwości dokonywania zmian w składzie Rady Dialogu Społecznego. Parlamentarzyści z niewielkimi zmianami przyjęli też pozostałe ustawy z pakietu.

Prezydent podpisał pakiet ustaw składający się na tarczę antykryzysową. – Wsparcie wszystkim potrzebującym jest ogromnie potrzebne i dobrze się stało, że pakiet ustaw został tak szybko przyjęty przez obie izby parlamentu. – Pan prezydent wielokrotnie publicznie mówił o tym, że chciałby jak najszybciej podpisać ustawy tworzące “tarczę antykryzysową”. Stąd też rozmawiał m.in. z marszałkiem Senatu Tomaszem Grodzkim, by izba wyższa prace nad ustawami rozpoczęła bezzwłocznie. Dziękujemy wszystkim, którzy byli zaangażowani w tworzenie tego pakietu ustaw. To wsparcie wszystkim potrzebującym jest ogromnie potrzebne i naprawdę dobrze się stało, że pakiet ustaw został tak sprawnie przyjęty przez obie izby parlamentu – powiedział Błażej Spychalski, rzecznik prezydenta.

– Z punktu widzenia PSL było istotnych kilka rzeczy. Wśród nich znalazło się m.in. zwolnienie przedsiębiorców z opłat składek do ZUS-u. Chcieliśmy, aby zostało to rozciągnięte szerzej, czyli obejmowało nie tylko właścicieli małych przedsiębiorstw, zatrudniających do 9 osób. Jest przecież wiele takich podmiotów, także w moim okręgu wyborczym, które zatrudniają po 800-900 pracowników i utrzymują sporą część mieszkańców danego powiatu – podkreślił Jan Filip Libicki, senator PSL-Koalicja Polska.

– Na chwilę obecną zrobiliśmy wszystko, co mogliśmy zrobić. Rząd chciał je rozpatrzyć bez zbędnych dyskusji i przepychanek. – Tarcza antykryzysowa nie stanowi skończonego projektu. Rząd będzie na bieżąco obserwował sytuację gospodarczą. Będziemy przyglądać się, w jakim kierunku będzie zmierzało pogorszenie się sytuacji ekonomicznej w Polsce i na to reagować. Przecież Sejm może się zebrać w trybie zdalnym w każdej chwili, dlatego rząd PiS z pewnością będzie podejmować dalsze działania – podkreślił Adam Andruszkiewicz, wiceminister cyfryzacji, nawiązując do przyjętych przez Sejm poprawek.

źródło: iar/pap/

Zostaw komentarz