HomeEuropaRzeźba gen. Andersa stanie we włoskim Cassino

Rzeźba gen. Andersa stanie we włoskim Cassino

Prace nad rzeźbą gen. Władysława Andersa trwały kilka miesięcy. Pomnik jest już gotowy. Odlana z brązu postać to część memoriału, który stanie we włoskim Cassino, by upamiętnić żołnierzy 2 Korpusu Polskiego. Na razie przygotowania z powodu pandemii wstrzymano i pomnik tymczasowo trafi do Międzyzdrojów. Zostanie tam odsłonięty 18 maja, w rocznicę zdobycia słynnego wzgórza.

Budowa we Włoszech memoriału gen. Władysława Andersa i jego podkomendnych ma upamiętnić polskich żołnierzy, którzy 18 maja 1944 roku zdobyli Monte Cassino. Okazją do wzniesienia monumentu jest przypadająca w tym roku 50. rocznica śmierci dowódcy 2 Korpusu. Zgodnie z projektem włoskiego architekta Giacomo Bianchi memoriał ma przedstawiać postać gen. Andersa na tle 12-metrowego marmurowego muru z wygrawerowanymi nazwiskami polskich żołnierzy i mapą ich szlaku bojowego. Monument stanie na skwerze w Cassino.

Autorem rzeźby jest trójmiejski artysta Igor Duszyński. – Pracowałem nad postacią generała kilka miesięcy – mówi artysta. Postać wysokości 2,2 metra została odlana z brązu w odlewni rzeźbiarza Józefa Polewki w miejscowości Jawornik pod Krakowem. – Wybraliśmy znaną od starożytności metodę odlewu na wosk tracony, ponieważ pozwala uzyskać najwięcej detali w gotowej rzeźbie – dodaje Duszyński.

Pomnik miał zostać odsłonięty w 76. rocznicę zakończenia bitwy o słynne wzgórze, jednak z powodu pandemii koronawirusa ta uroczystość została przełożona. W Cassino wstrzymano też prace nad przygotowywaniem skweru pod pomnik. – Mamy nadzieję, że roboty niedługo ruszą, ale i tak odsłonięcie monumentu opóźni się co najmniej o pół roku – mówi Bogusław Mamiński, lekkoatleta, szef Klubu Biegacza „Sporting” i pomysłodawca projektu budowy pomnika gen. Andersa.

Podczas odsłonięcia pomnika we Włoszech miał odbyć się także „Bieg na Monte Cassino”, który w związku z epidemią organizatorzy przełożyli na 15 maja 2021 roku. Sportowemu wydarzeniu w 2021 roku będzie towarzyszyć, tak jak było w tegorocznych planach, trekking na Monte Cassino. Odbędzie się 18 maja historycznym szlakiem, jakim zdobywali wzgórze polscy żołnierze. Wędrówka zostanie poprowadzona po edukacyjnej ścieżce wytyczonej z inicjatywy Wojskowego Instytutu Wydawniczego.

źródło: polska-zbrojna.pl

Loading...