HomePolskaRząd przyjął projekt budżetu na 2020 rok bez deficytu

Rząd przyjął projekt budżetu na 2020 rok bez deficytu

23 grudnia Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy budżetowej na 2020 rok bez deficytu. Projekt zakłada programy socjalne, m.in. 500 plus, 13. emerytury. Budżet zakłada, że dochody i wydatki wyniosą – ok. 435,3 mld zł. PKB w ujęciu realnym ma wzrosnąć o 3,7 proc. W zrównoważonym budżetu pomogła podwyższona akcyza i podatek cukrowy.

 

Projekt ustawy budżetowej na 2020 rok – tak jak ten wrześniowy – zakłada, że dochody i wydatki będą takie same. Oznacza to, że budżet będzie zrównoważony.

– W obliczu zawirowań, które wokół nas mają miejsce, brexit, spowolnienie w strefie euro, czy spory handlowe pomiędzy Chinami a USA, które prowadzą do pewnych perturbacji gospodarczych na świecie, tworzą taką sytuację, że dzisiaj – stabilny, zrównoważony budżet daje nam komfort, bufor bezpieczeństwa na rok 2020. Nasze finanse publiczne, chyba nigdy – trzeba powiedzieć tak uczciwie – nie były w tak dobrym stanie, dzięki uszczelnieniu podatków, pogonieniu mafii VAT-owskich  – ocenił premier.

– Przyjęliśmy waloryzację kwotową emerytur na co najmniej 70 zł, a  13. dla emerytur będzie wypłacana “zgodnie z harmonogramem”.  Rada Ministrów przyjęła projekt, który jest wsparciem dla seniorów, emerytów i rencistów. W tym budżecie znajdują się też projekty dla młodych ludzi, czyli bez podatku PIT do 26. roku życia, obniżony PIT z 18 do 17 proc. dla 24 mln ludzi – zapewnił szef rządu.

 

Budżet ten wypełnia również zobowiązania sojusznicze. – Cała sfera społeczna jest zabezpieczona w tym budżecie. Sfera bezpieczeństwa – wewnętrznego, zewnętrznego również, ale także ta, na której tak bardzo mi zależy, czyli sfera aspiracji Polaków, rozwoju, szybszego rozwoju gospodarczego, dobrego, zdrowego rozwoju gospodarczego – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

 

Projekt z września 2019 r. zakładał, że dochody wyniosą 429,5 mld zł, w takiej samej kwocie zaplanowano też wydatki. Resort finansów założył, że deficyt sektora finansów publicznych  utrzyma się na poziomie 0,3 proc. PKB, a po odliczeniu tzw. dochodów jednorazowych miałby wynieść 1,3 proc. PKB. Przewidziano wzrost PKB o 3,7 proc. ( w ujęciu realnym) oraz inflację na poziomie 2,5 proc.

 

 

Źródło: pap/polsatnews/money.pl

 

Loading...