HomePoloniaRusza usługa “Twój e-PIT”. Rozliczenie z fiskusem przez Internet

Rusza usługa “Twój e-PIT”. Rozliczenie z fiskusem przez Internet

Podatnicy mogą pobrać gotowe, wypełnione już przez administrację skarbową deklaracje podatkowe przez Internet. Resort finansów udostępnił elektroniczną usługę usługi „Twój e-PIT” i „e-Deklaracje”. Od 15 lutego rozpoczął się okres rozliczeń PIT.

Z danych Ministerstwa Finansów wynika, że w 2019 r. podatnicy złożyli 16 mln elektronicznych PIT-ów za 2018 r., a dzięki usłudze Twój e-PIT blisko 7 mln e-PIT-ów wpłynęło na formularzach PIT-37 i PIT-38. Wypełnioną przez urzędników deklarację znajdziemy na portalu epit.podatki.gov.pl. Udostępniony tam dokument można przejrzeć, poprawić i zatwierdzić.

Ministerstwo Finansów przekonuje, że rozliczenie przez Internet to same korzyści. Do wyboru mamy dwie metody -działający od zeszłego roku „Twój e-PIT” i dobrze już znaną platformę „e-Deklaracje”. – Aby zalogować się do systemu, należy podać kilka informacji.Trzeba wpisać kwotę przychodu, którą wykazaliśmy w poprzednim zeznaniu podatkowym przed rokiem, a także jedną z kwot przychodu – z informacji, którą otrzymaliśmy od pracodawcy w tym roku. Trzeba również wpisać numer PESEL albo NIP oraz datę urodzenia. Na koniec system poprosi nas o to, by wskazać, jaka była nadpłata lub niedopłata podatku w ubiegłym roku – tłumaczy Paweł Jurek, rzecznik ministerstwa finansów.

W tym roku usługa Twój e-PIT została rozbudowana. – Od teraz z usługi mogą skorzystać osoby, które wynajmują mieszkania i uzyskują z tego tytułu przychody. To znaczy, że powiększa się wachlarz możliwości systemu w porównaniu z poprzednim rokiem. Z usługi może skorzystać ponad 20 milionów osób. To prawie każdy z nas – mówi Paweł Jurek, rzecznik ministerstwa finansów.

Ministerstwo finansów podkreśla, że w systemie e-PIT usprawniono również naliczanie ulgi prorodzinnej.- Przed rokiem zdarzały się sytuacje, że nie zawsze ulga prorodzinna była uwzględniana w naszym zeznaniu podatkowym. W tym momencie to już nastąpiło. Jeśli nasza pociecha przyszła na świat w minionym roku, to nasza usługa e-PIT już to wie. Jeśli nasze dziecko skończyło 18 lat, ale nadal studiuje, to my też o tym wiemy – tłumaczy rzecznik resortu finansów.

Usługa „Twój e-PIT” pozwala na złożenie formularzy PIT-37 i 38, a także od tego roku PIT-28 i 36. Do zalogowania się potrzebny jest profil zaufany lub dane z rozliczeń podatkowych z ubiegłych lat. Do tego została rozszerzona o automatyczne uzupełnianie niektórych ulg, np. tzw. ulgę dla młodych – do 26. roku życia. Tym razem można też na bieżąco śledzić stan zwrotu nadpłaty podatku. Kolejną zachętą jest czas przewidziany na zwrot podatku – 45 dni zamiast 90 w przypadku deklaracji papierowych.

Ostatni dzień na rozliczenie z fiskusem to 30 kwietnia.

zródło: iar/pap/tvp3/polsatnews

Loading...