HomePolskaRozpad koalicji Kukiz i PSL. PiS: jesteśmy gotowi na współpracę

Rozpad koalicji Kukiz i PSL. PiS: jesteśmy gotowi na współpracę

Koalicja PSL i Kukiz’15 przeszła do historii. Prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz poinformował o decyzji ludowców, czyli o zakończeniu współpracy z politykami Kukiz’15 w ramach Koalicji Polskiej. Uchwałę poparło 231 posłów PiS i 5 posłów PSL-Kukiz’15, wśród nich Paweł Kukiz.

 

 

PSL poinformował, że zakończył współpracę z politykami Pawła Kukiza w ramach Koalicji Polskiej, m.in. z powodu głosowań, w których poparli uchwałę PiS wspierającą działania rządu w zakresie negocjacji budżetowych w Unii Europejskiej. Uchwała wzywa do powrotu do rozmów i osiągnięcia porozumienia zgodnego z unijnymi traktatami oraz konkluzjami lipcowego posiedzenia Rady Europejskiej.

 

 

Władysław Kosiniak-Kamysz powiedział: “racją stanu dla PSL jest silna obecność Polski w Unii Europejskiej, gwarantująca bezpieczeństwo i rozwój, gwarantująca fundusze na wyjście z kryzysu covidowego, a ostatnie dni pokazały, że różnice w tej sprawie pomiędzy PSL a Kukiz’15 są zbyt daleko idące, by można było kontynuować współpracę”.

 

Według polityków Kukiz’15, ludowcy postanowili wykorzystać głosowanie w sprawie uchwały jako pretekst do wyrzucenia ich z Koalicji Polskiej. – To nie jest pretekst, tylko powód. Nie można się różnić w sprawie racji stanu – wskazał w rozmowie z Wirtualną Polską Kosiniak-Kamysz.

 

– Mieliśmy wiele sygnałów od naszych członków, działaczy, że nie można akceptować kierunku antyunijnego naszych koalicjantów. Coś się zaczyna, coś się kończy, wszystko ma swój czas – zaznaczył szef PSL.

 

– Ale jeśli byśmy się nie poróżnili w kwestii racji stanu, również (w kwestii) zgłoszenia zmian w konstytucji – bo my chcemy wpisać członkostwo Polski w UE do konstytucji, a z drugiej strony słyszymy porównanie do konstytucji PRL i bratniej przyjaźni ze Związkiem Radzieckim, na to też się nie możemy zgodzić – oświadczył Kosiniak-Kamysz.

 

– Umawialiśmy się na demokratyzację, a nie autorytaryzm. Gdy wy ganialiście za PiS-em w sprawie podwyżek dla parlamentarzystów, to nie postulowaliśmy o wydalenie was z Koalicji Polskiej — chociaż było nam za was wstyd – przyznał na Facebooku cytując jedną z wypowiedzi Paweł Kukiz.

 

Klub Koalicji Polskiej po odejściu Kukiza będzie się nazywał Koalicja Polska PSL-UED-Konserwatyści. Oprócz Kukiza do Sejmu z jego rekomendacji weszli: Stanisław Tyszka, Stanisław Żuk, Jarosław Sachajko, Paweł Szramka i Agnieszka Ścigaj. Polityk pytany, czy Ścigaj razem z nim odejdzie z Koalicji Polskiej, odparł: “Trudno powiedzieć”. Sama posłanka, która nie uczestniczyła w klubie, nie odbierała telefonu.

 

Nieoficjalnie mówi się o tym, że PSL-owi zależy na szybkim podjęciu współpracy z Szymonem Hołownią.

 

“Mam nadzieję, że im bliżej do PiS”

 

– Mam nadzieję, że posłom Pawła Kukiza bliżej do PiS, ale to się jeszcze okaże; jesteśmy gotowi na współpracę ze wszystkimi, którzy podzielają nasze poglądy i będą głosować jak my; nie ma jednak decyzji o rozpoczęciu rozmów o ich ewentualnym przystąpieniu do PiS – powiedział szef klubu PiS Ryszard Terlecki.

 

 

Źródło: pap/iar/tvn24/polsatnews

 

AS

Loading...