HomePolskaRada Polityki Pieniężnej obniżyła stopy procentowe. Tańsze kredyty, słabszy złoty

Rada Polityki Pieniężnej obniżyła stopy procentowe. Tańsze kredyty, słabszy złoty

Rada Polityki Pieniężnej niespodziewanie po raz trzeci z rzędu obniżyła stopy procentowe. Podstawowa stopa procentowa obniżona została z 0,5 do 0,1 proc. Ta decyzja spowodowała na niewielkie osłabienie złotego.

 

Rada Polityki Pieniężnej zastosowała cięcia najpierw 17 marca, a potem 8 kwietnia 2020 r., a także 28 maja po raz trzeci obcięła stopy procentowe. Podstawowa stopa spadła o 40 pkt baz. — do 0,1 proc., a stopa lombardowa o 0,5 pkt — do 0,5 proc. Ogółem od początku kryzysu NBP obniżył stopę podstawową o 140 pkt baz. oraz zmniejszył rezerwę obowiązkową o 300 pkt baz.

Decyzja o kolejnym obniżeniu stop procentowych wpłynęła na niewielkie osłabienie złotego. Eksperci nie spodziewali się też kolejnej obniżki, ponieważ może to wpłynąć na pojawienie się zjawiska zwanego „reversal interest rate”.

Obniżenie stóp procentowych pociąga za sobą zmiany stawek na rynku międzybankowym, a te określają z kolei mniejsze oprocentowanie znaczącej części kredytów. Obniżenie stóp może też sprawić, że będzie większy napływ zagranicznego kapitału na nasz rynek.

 

RPP stopy procentowe ustanowiono na następującym poziomie:

  • stopa referencyjna 0,10% w skali rocznej (poprzednio 0,5%)
  • stopa lombardowa 0,50% w skali rocznej (poprzednio 1%)
  • stopa depozytowa 0,00% w skali rocznej (poprzednio 0%)
  • stopa redyskonta weksli 0,11% w skali rocznej (poprzednio 0,55%)
  • stopa dyskontowa weksli 0,12% w skali rocznej (poprzednio 0,6%)

 

źródło:.bankier.pl/polsatnews/

Loading...