60 views 2 min

0

Komentarzy

Program Domowej Opieki Medycznej już działa. Przypominamy jego zasady

- Grudzień 6, 2020

Program Domowej Opieki Medycznej, czyli system zdalnego monitoringu pacjentów z COVID-19, działa już w całym kraju. W jego ramach każdy, kto ma pozytywny wynik testu na koronawirusa, może otrzymać pulsoksymetr. Dzięki jego wskazaniom w razie potrzeby do pacjenta szybko zostanie wezwane pogotowie ratunkowe.

 

Automatycznie do programu Domowej Opieki Medycznej są włączeni pacjenci, którzy ukończyli 55 lat. Po stwierdzeniu pozytywnego wyniku na COVID-19 pracownik Poczty Polskiej dostarczy urządzenie do domu. Jeśli pacjent ma mniej niż 55 lat, wtedy, by otrzymać urządzenie:

  • musi wypełnić formularz kontaktowy Pulsocare, który znajduje się na stronie Ministerstwa Zdrowia,
  • zostanie zakwalifikowany przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, który jest zarejestrowany w systemie DOM.

 

Na czym polega program?

 

Prof. Agnieszka Mastalerz-Migas, konsultant krajowa ds. medycyny rodzinnej podkreśla, że program Domowej Opieki Medycznej zwiększa bezpieczeństwo pacjenta zakażonego, który jest w opiece domowej.

 

– Chorzy na różne choroby przewlekłe narażeni są na ciężki przebieg choroby. Żeby program dał efekt w postaci zmniejszenia liczby zgonów, musi być powszechny, a nie obejmować tylko grupy ryzyka, dlatego zachęcam do tego, by włączyć się do tego programu – podkreśla prof. Mastalerz-Migas.

 

Istotą programu jest samodzielny pomiar saturacji oraz tętna przez pacjenta w domu za pomocą pulsoksymetrów oraz pomiar temperatury, zanotowanie liczby oddechów czy objawów chorobowych. Pacjent zakłada na palec pulsoksymetr, a urządzenie automatycznie łączy się z telefonem, na którym jest wgrana specjalna aplikacja PulsoCare. Wyniki, po wprowadzeniu do aplikacji na telefonie lub w komputerze, są przesyłane do systemu.

 

 

Źródło: pap/iar

Zostaw komentarz