HomePolskaPrezydent zapowiada zawetowanie „Piątki dla zwierząt”

Prezydent zapowiada zawetowanie „Piątki dla zwierząt”

Prezydent zapowiedział, że zrobi wszystko, by nie dopuścić do wejścia w życie tzw. „Piątki dla zwierząt”. – Te przepisy zostały źle przygotowane, w złym czasie – podkreślił na zjeździe klubów “Gazety Polskiej” Andrzej Duda.

 

Andrzej Duda zapowiada, że zawetuje tzw. „Piątkę dla zwierząt”. Pakiet ustaw prozwierzęcych został poparty przez Sejm, ale spowodował zawieszenie niektórych członków PiS i koalicji, omal nie doprowadzając do rozpadu obozu rządzącego. Przeciw projektowi zagłosował Senat, w tym kilku senatorów z  PiS.

W środowisku rolniczym ustawa wzbudziła sprzeciw i wielkie poruszenie. Rolnicy wyszli na ulice z protestem. Rządzący zapowiedzieli, że przygotują drugą wersję prozwierzęcej „Piątki dla zwierząt”. Ustawa wciąż jest krytykowana przez niektórych posłów, a prezydent Andrzeja Duda też ma wątpliwości.

– Nie było ani jednego środowiska rolniczego w ostatnich tygodniach, czy to polskich rolników, czy przetwórców, czy związkowców, czy innej grupy, która miałaby pozytywną ocenę tej ustawy. Wszyscy prosili mnie o weto, albo skierowanie jej do Trybunału Konstytucyjnego, żeby zablokować jej wejście w życie – powiedział prezydent.

– Ja się z tą ustawą absolutnie nie zgadzam. W wielu punktach jest absolutnie nieprzemyślana. Zastrzeżenia, które tam były zgłaszane i na podstawie których przygotowano tę ustawę, nie mają pokrycia w rzeczywistości. (…) Zrobię wszystko, żeby nie dopuścić tej ustawy w życie i tych przepisów. Ci ludzie głosowali na mnie w zaufaniu, że będę dbał o polską wieś i polskie rolnictwo. Ich interesy przekładają się na interesy konsumentów, bo oni produkują żywność w Polsce – podkreślił Andrzej Duda.

Prezydent odniósł się także do hodowli zwierząt futerkowych. – Zostawmy sprawę zwierząt futerkowych na boku. Fermy zwierząt futerkowych są dotkliwe, ale to kwestia godnego potraktowania tych ludzi, którzy prowadzą tę działalność gospodarczą. Oczywiście jestem za zlikwidowaniem tego, ale trzeba tym ludziom wypłacić godziwe odszkodowania. Oni byli przekonani do tej pory, że mogą tę działalność prowadzić – inwestowali, mają kredyty do spłacenia. To są normalni ludzie. Ja też nie chcę, żeby zwierzęta cierpiały w złych warunkach. Zlikwidujmy ten rodzaj hodowli, ale tak, by dać ludziom szansę – powiedział Andrzej Duda.

Senat wprowadził do noweli ponad 30 poprawek. Wśród nich jest wyłączenie z ograniczeń uboju rytualnego drobiu – co było propozycją rządową, a także wydłużenie o 2,5 roku wejścia w życie przepisów dot. zakazu hodowli na futra i o 5 lat wejścia przepisów dot. uboju rytualnego. Poprawki senackie miały być rozpatrywane na posiedzeniu sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi pod koniec października, jednak posiedzenie komisji zostało odwołane.

 

Źródło: pap/iar

AS

Loading...