HomePolskaPrezydent powołał nowy skład Państwowej Komisji Wyborczej

Prezydent powołał nowy skład Państwowej Komisji Wyborczej

Prezydent Andrzej Duda 20 stycznia 2020 r. powołał nowy skład Państwowej Komisji Wyborczej. Gremium liczy dziewięciu członków.
PKW jest w Polsce najwyższym organem właściwym w sprawach przeprowadzania wyborów oraz referendów. Akty powołania nowego składu wręczył prezydent RP podczas uroczystości, która
odbyła się w Pałacu Prezydenckim.
W PKW zasiądzie siedmiu członków wskazanych przez Sejm oraz dwóch pochodzących zewskazania Trybunału Konstytucyjnego i Naczelnego Sądu Administracyjnego. Z rekomendacji polityków w Komisji znaleźli się: Zbigniew Cieślak, Dariusz Lasocki, Arkadiusz Pikulik, Ryszard Balicki, Konrad Składowski, Liwiusz Laska i Maciej Miłosz. Z kolei NSA wskazał do PKW sędziego
Sylwestra Marciniaka, natomiast TK – sędziego Wojciecha Sycha.
– Państwowa Komisja Wyborcza jest jednym z podstawowych elementów gwarantujących funkcjonowanie demokracji, w tym jej sztandarowym wymiarze, jakim są wybory – powiedział Andrzej Duda.
– Jest to więc rola w naszym ustroju, w ustroju demokratycznym, absolutnie fundamentalna. Związana z niezwykłą odpowiedzialnością i w bardzo szczególny sposób obserwowana także przez społeczeństwo w kraju – mówił Andrzej Duda.
źródło: pap/prezydent.pl/tvn24/
Loading...