59 views 9 min

0

Komentarzy

Prezydent podpisał ustawę o rekompensacie dla mediów publicznych

- Marzec 10, 2020

6 marca prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy dotyczącą przekazania rekompensaty w wysokości 1,95 mld zł dla TVP i Polskiego Radia. Opozycja proponowała, żeby środki te – przeznaczyć na służbę zdrowia, np. na onkologię. Rada Mediów Narodowych chce odwołania prezesa TVP Jacka Kurskiego.

 

Sejm uchwalił nowelę autorstwa posłów Prawa i Sprawiedliwości 9 stycznia, następnie trafiła ona do Senatu, który odrzucił ją w całości. 13 lutego Sejm odrzucił sprzeciw izby wyższej i ustawa została przesłana do prezydenta. A.Duda miał 21 dni na decyzję – ogłosił ją ostatniego  dnia – w piątek 6 marca.

– Biorąc pod uwagę potrzebę funkcjonowania mediów publicznych jako powszechnie dostępnych i jako niezwykle ważnych dla obywateli w wielu obszarach, zdecydowałem, że podpiszę nowelę ustawy o radiofonii i telewizji i ustawy abonamentowej – oświadczył prezydent Andrzej Duda. Ustawa przyznaje rekompensatę w wysokości 1,95 mld zł w 2020 r. dla publicznej telewizji i radia.

Prezydent stwierdził, że “wśród misji publicznej, którą powinny realizować media publiczne” jest też element przyjętej przez rząd Narodowej Strategii Onkologicznej.  – Tą częścią jest część pt. „edukacja i profilaktyka” – powiedział prezydent.

Prezydent dodał, że argumenty o tym, że środki powinny być skierowane na onkologię uważa za całkowite polityczne oszustwo. Prezydent dodał, że środki te są rekompensatą dla mediów publicznych za utracone wpływy z abonamentu. Na konferencji prasowej w Pałacu Prezydenckim obecny był też premier Mateusz Morawiecki, szef Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański oraz przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Witold Kołodziejski.

Andrzej Duda zaznaczył, że podjął decyzję o podpisaniu ustawy m.in. ze względu na to, iż media publiczne “załatwiają rzeczy, których inne media nie załatwią”, a także w świetle “potrzeby zachowania pracy przez bardzo wielu ludzi pracujących dzisiaj w mediach publicznych, których byt – oraz ich rodzin – byłby zagrożony”.

– Sprawę finansowania mediów publicznych “potraktowałem bardzo poważnie” i wziąłem pod uwagę kwestie dotyczące ich funkcjonowania, a także mediów regionalnych, finansów i oferty programowej. Stan w jakim jest dziś ta oferta i możliwość realizowania misji publicznej na poziomie podstawowym, szczególnie dla ośrodków regionalnych telewizji “jest po prostu opłakany” – wymagają one modernizacji podkreślił prezydent.

Prezydent powiedział, że miał dwie poważne wątpliwości: “wątpliwość co do tego, w jaki sposób środki dla mediów publicznych są dzielone, czy one są dzielone w sposób właściwy i problem z tym, że ustawa nie określała w jaki sposób te środki mają być podzielone w obrębie już Telewizji Polskiej pomiędzy telewizję centralną i jej kanały a ośrodki regionalne – bo to jest jedna pula. Czy nie powinny być nieco zmienione paradygmaty, jeśli chodzi o finansowanie w przestrzeni pomiędzy radiem a telewizją, czy nie powinny być te proporcje nieco bardziej przechylone na korzyść Polskiego Radia, po to, by radio mogło rozwijać się lepiej”.

Premier Mateusz Morawiecki odniósł się z kolei do sugestii, że te niecałe dwa miliardy złotych powinny trafić na walkę z koronawirusem. Prezes Rady Ministrów zapewnił, że środki na ten cel są już zabezpieczone. – Chcę bardzo mocno podkreślić, że wszystkie środki na odpowiedź na koronawirusa są już dostępne. Udostępniłem sto milionów złotych i kolejne sto. W tym roku przeznaczamy rekordową pulę środków na bardzo ważny obszar – na onkologię. Ponad 11 miliardów złotych. Nigdy wcześniej takiej kwoty nie przeznaczaliśmy. Ta kwota w kolejnych okresach będzie rosła. Zdajemy sobie sprawę, jak ważne jest, żeby znaleźć odpowiedź na choroby onkologiczne – powiedział Morawiecki.

– Podpis prezydenta pod ustawą, to dobra wiadomość.  Opozycja posługuje się nieprawdą. To nie są tylko pieniądze na Telewizję Polską, ale również na Polskie Radio 24 i Polską Agencję Prasową, źródło wiedzy dla wielu dziennikarzy. To również kwestia rekompensaty, ale nie w “brzęczącej monecie”, tylko w papierach wartościowych. Opozycja wprowadza kłamliwą retorykę, że pieniądze nie poszły na onkologię tylko na propagandę – tłumaczy poseł Solidarnej Polski, Tadeusz Woźniak.

– Sprawa nakładów na służbę zdrowia, w tym na onkologię, nie ma nic wspólnego z finansowaniem mediów publicznych. Nikomu nie zabrano pieniędzy.  Te pieniądze stanowią rekompensatę za zwolnienia z opłat i za fatalny system abonamentowy w Polsce. Nieszczelny i niesprawny system poboru opłat jest bolączką funkcjonowania mediów publicznych od lat – powiedział polityk Porozumienia, Lech Jaworski.

Opozycja zawetowała decyzję Andrzeja Dudy. Kandydaci na prezydenta: Małgorzata Kidawa-Błońska, Władysław Kosiniak-Kamysz, Szymon Hołownia, Robert Biedroń i Krzysztof Bosak skrytykowali na Twitterze decyzję prezydenta Andrzeja Dudy o podpisaniu noweli ustawy abonamentowej. Zarzucili prezydentowi m.in. niesamodzielność i tchórzostwo.

– 2 mld na kłamstwa TVP, a nie na onkologię – wstyd; panie prezydencie, stracił pan szansę, żeby oprzytomnieć; wiem jedno: tego podpisu Polacy panu nie zapomną – powiedziała kandydatka KO na prezydenta Małgorzata Kidawa-Błońska.

– Zawetowałbym nowelizację już w pierwszym dniu po tym, gdyby do niego trafiła. Nie miałbym żadnego problemu, zawetowałbym tę ustawę w pierwszym dniu i te dwa miliardy przekazałbym na leczenie – zapewnił Kosiniak-Kamysz, szef PSL.

– Przykre. Andrzej Duda nawet w przededniu swojej porażki w wyborach nie był w stanie wybić się na samodzielność wobec PiS i musiał podpisać 2 mld na propagandę. Wszystko to, gdy mu spadają sondaże i gdy jego szef zaczyna straszyć wymianą go na lepszy model – napisał na Twitterze kandydat na prezydenta, Szymon Hołownia.

– Andrzej Duda zmarnował ostatnią szansę, by choć raz w całej kadencji podjąć decyzję niezależną, odpowiedzialną i odważną. Ostatnią szansę, by zadbać o Polki i Polaków. Okazał się tchórzem i zwykłym partyjnym funkcjonariuszem. Ten człowiek nie nadaje się na prezydenta – napisał na Twitterze  kandydat Lewicy, Robert Biedroń.

– To co dzieje się wokół gigantycznych pieniędzy z budżetu dla TVP jest kuriozalne i wystawia na szwank powagę państwa – ocenił. Skieruje do NIK wniosek “o pilną kontrolę zarządzania finansami w TVP” – powiedział kandydat Konfederacji na prezydenta Krzysztof Bosak.

 

Rozpoczęło się też korespondencyjne głosowanie Rady Mediów Narodowych o odwołanie prezesa TVP. Tę informacje potwierdził na briefingu prasowym szef RMN Krzysztof Czabański. Wynik będzie znany 9 -10 marca.

 

źródło: pap/iar/polsatnews/tvpinfo/tvn24

Foto: YouTube

Zostaw komentarz