HomePolskaPrezydent: nie będę brał udziału w wydarzeniu w Jerozolimie 23 stycznia

Prezydent: nie będę brał udziału w wydarzeniu w Jerozolimie 23 stycznia

– Nie będę brał udziału w wydarzeniu w Jerozolimie 23 stycznia, stanowisko całego polskiego rządu i moje było takie, że albo Polska będzie mogła tam zabrać głos, albo nie będę brał udziału w tym wydarzeniu – oświadczył po zakończeniu posiedzenia Rady Gabinetowej prezydent Andrzej Duda.

Prezydent 7 stycznia, po zakończeniu posiedzenia Rady Gabinetowej odniósł się do uroczystości, jakie odbędą się w Jerozolimie pod koniec miesiąca w związku z 75. rocznicą wyzwolenia obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau. – Otrzymałem zaproszenie, ale oprócz tego zaproszenia jednoznacznie wynikało z niego, że nie przewiduje się tam przemówienia prezydenta RP. Nie widzę powodu, dlaczego miałby wystąpić prezydent Rosji, Niemiec, Francji, przedstawiciele Wielkiej Brytanii i USA w takim miejscu z takiej okazji, w związku z tą wielką rocznicą, a nie mógłby się wypowiedzieć prezydent Rzeczpospolitej Polskiej – powiedział prezydent Andrzej Duda.

Kancelaria Prezydenta, MSZ oraz ambasada RP w Izraelu kilkukrotnie zwracała się do organizatorów obchodów o możliwość wystąpienia przedstawiciela Polski. – Stanowisko całego polskiego rządu i moje jako prezydenta jest jednoznaczne: albo Polska będzie mogła zabrać głos, albo prezydent Rzeczypospolitej nie powinien brać udziału w tym wydarzeniu – oświadczył prezydent.

Jak podkreślił, są to uroczystości od lat organizowane przez muzeum przy wsparciu polskiego rządu, zaś jego najważniejszymi uczestnikami i gospodarzami są ocaleni z Holokaustu. – Tak też będzie w tym roku. Oni przybędą i tam, wraz z przywódcami z wielu państw świata, w tym z koronowanymi głowami, będziemy obchodzili tę wielką rocznicę i oddamy pamięć wszystkim ofiarom Holokaustu – powiedział prezydent.

Poza tym na posiedzeniu Rady Gabinetowej dyskutowano o sytuacji na Bliskim Wschodzie, która jest napięta. – W związku z tym podjęte zostały odpowiednie środki ostrożności. Tam w Iraku nasi żołnierze dzisiaj nie opuszczają bazy, nie prowadzą żadnych działań, które jeszcze do niedawna prowadzili, a były to działania o charakterze szkoleniowym. Są przez żołnierzy zachowywane szczególne środki ostrożności. Takie procedury będą realizowane do odwołania – zaznaczył Duda.

-Dziękuję, że mogliśmy razem podyskutować i mamy wspólne stanowisko dotyczące zapalnej, trudnej, skomplikowanej sytuacji politycznej na Bliskim Wschodzie” – powiedział Morawiecki po posiedzeniu Rady Gabinetowej.

Źródło: pap/iar/ tvn24/polsatnews

Loading...