HomePolskaPremier: wsparcie dla gmin turystycznych

Premier: wsparcie dla gmin turystycznych

Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że Komisja Europejska wyraziła zgodę na uruchomienie tarczy PFR 2.0 – programu pomocowego dla firm poszkodowanych w wyniku drugiej fali pandemii koronawirusa. Szef rządu zapowiedział także wsparcie dla gmin z południa kraju, które ponoszą straty z powodu obostrzeń epidemicznych i braku turystów.

 

Tarcza PFR 2.0 ma wartość 35 miliardów złotych. Pomoc z tzw. tarczy branżowej ma trafić do gmin i powiatów na południu Polski, dotkniętych zakazem zimowej turystyki – zapowiedział premier Mateusz Morawiecki.

 

– Dzisiaj otrzymaliśmy z Komisji Europejskiej zielone światło na zaangażowanie naszych środków krajowych – przekazał szef rządu. Mateusz Morawiecki przyznał, że “trochę długo to trwało”, i dodał, że dziwi się, że tak długo, bo pierwsza tarcza mogła być uruchomiona szybciej z powodu szybszej zgody KE.

 

– Ta kwota może uratować wielu przedsiębiorców i kolejne miejsca pracy. Środki będą przeznaczone teraz bardzo szybko. Odpowiada za nie budżet państwa. Są wynikiem uszczelnienia systemu podatkowego i naprawy finansów publicznych – mówił szef rządu.

 

– To przede wszystkim południe Polski, od Ustrzyk Górnych, Ustrzyk Dolnych po Jelenią Górę, przez wszystkie piękne pasma górskie, do których się znaczna część Polaków udawała w minionych latach, a w tym roku będzie to niemożliwe, ponieważ różne rygory i zakres epidemii na to nie pozwalają – mówił Morawiecki.

 

Źródło: pap/iar

AS

Loading...