HomePolskaPremier: Wprowadzamy stan epidemii w Polsce. Wstrzymane zajęcia w szkołach do Wielkanocy

Premier: Wprowadzamy stan epidemii w Polsce. Wstrzymane zajęcia w szkołach do Wielkanocy

W Polsce rząd wprowadził w kraju stan epidemii wz. z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Odpowiednie rozporządzenie podpisali ministrowie zdrowia oraz spraw wewnętrznych i administracji. – Robimy wszystko, żeby przygotować Polskę na te trudne nadchodzące tygodnie. Działamy profilaktycznie i z myślą o przyszłości – poinformował premier z ministrem zdrowia Łukaszem Szumowskim oraz ministrem edukacji narodowej Dariuszem Piontkowskim.

 

 

O wprowadzeniu stanu epidemii 20 marca poinformował premier Mateusz Morawiecki.  – Rząd w ten sposób przygotowuje Polaków na trudny czas, żeby zapobiegać rozprzestrzenianiu się wirusa, wprowadzamy dzisiaj stan epidemii, który daje nam kolejne prerogatywy i nakłada na nas nowe obowiązki – powiedział premier.

– Ogłoszenie stanu epidemii w kraju, to trudna decyzja, ale gdy popatrzymy na wzrosty w krajach takich jak Francja, Niemcy, Hiszpania, Włochy, to trudne decyzje i niezwykle odpowiedzialne zachowania wszystkich Polaków, są decyzjami ratującymi czyjeś życie – zaznaczył minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Wprowadzamy stan epidemii, daje odpowiednim organom państwowym nowe uprawnienia, ale na nas wszystkich nakłada również nowe obowiązki, m.in.: wprowadzenie zakazu opuszczania określonych obszarów, nakazu przebywania w innych, zamykania instytucji i zakładów pracy, reglamentowania pewnych towarów, kierowanie do pracy w zwalczaniu epidemii, udostępnienia lokali, czy poddania się obowiązkowi badań. Wojewodowie mają też upoważnienie na terenie swoich województw wyznaczyć rolę personelu medycznego i innych osób.

Podwyższone będą  kary za złamanie kwarantanny. – Państwo nie może być pobłażliwe w czasie, gdy miarą jego skuteczności jest liczba zarażonych, a ceną za nieposłuszeństwo – czyjeś zdrowie lub życie – mówi premier. Grzywna wzrośnie z 5 tysięcy do 30 tysięcy złotych.  -Wprowadzone będą też dodatkowe mechanizmy śledzenia tego, czy ludzie przebywają pod adresem, który zadeklarowali. Musimy traktować ten temat bardzo poważnie – powiedział szef rządu.

Mateusz Morawiecki podkreślił, że kwarantanna narodowa, nie będzie oznaczała złagodzenia reguł, a najbliższe tygodnie muszą być czasem zbiorowej dyscypliny. Poinformował również o wdrażaniu aplikacji, która ma za zadanie wsparcie w dochowaniu kwarantanny.

Zawieszone będą  zajęcia edukacyjne aż do Świąt Wielkanocnych. Lekcje będą odbywać się poprzez platformy e-learningowe.- Podjęliśmy decyzję o wstrzymaniu lekcji do Świąt Wielkiejnocy. To trudna decyzja, ale ważna i potrzebna, żeby nie doszło do bardzo szerokiego rozprzestrzeniania się koronawirusa – poinformował szef rządu. Zgodnie z kalendarzem roku szkolnego 2019-2020 przerwa w nauce z okazji Świąt Wielkanocnych ma potrwać od 9 do 14 kwietnia. Zawieszenie zajęć dotyczy też żłobków, klubów dziecięcych i uczelni.

 

źródło: iar/pap

Loading...