57 views 4 min

0

Komentarzy

Premier: poinformowałem kanclerz Niemiec naszą gotowość do zawetowania nowego budżetu UE

- Listopad 28, 2020

Premier Mateusz Morawiecki rozmawiał z kanclerz Niemiec Angelą Merkel, a tematem były trwające negocjacje budżetowe w UE. – Potwierdziłem naszą gotowość do zawetowania nowego budżetu, jeżeli nie znajdziemy rozwiązania, które jest dobre dla całej UE – napisał na Facebooku szef rządu.

 

Szef rządu rozmawiał 27 listopada telefonicznie z kanclerz Niemiec w sprawie m.in. negocjacji dotyczących wieloletniego budżetu UE na lata 2021-2027, w tym o rozporządzeniu dotyczącym mechanizmu powiązania budżetu z praworządnością, któremu sprzeciwia się Polska i Węgry. Premier podkreślił, że Polska stoi na stanowisku, że regulacje unijne muszą być zgodne z traktatami i decyzjami Rady Europejskiej.

– Kwestia kolejnego wieloletniego budżetu unijnego to aktualnie najważniejsze zadanie, jakie stoi przed prezydencją niemiecką w Unii Europejskiej. Temat ten był najważniejszym z poruszanych europejskich zagadnień podczas mojej rozmowy z Kanclerz Angelą Merkel – Bundesregierung  – zaczął wpis na FB szef rządu.

“Regulacje unijne muszą być zgodne z traktatami”

 

Polska konsekwentnie stoi na stanowisku, że regulacje unijne muszą być zgodne z traktatami i decyzjami podjętymi na forum Rady Europejskiej oraz gwarantować pewność prawną. Aktualny projekt rozporządzenia nie gwarantuje tej pewności. Zawarte w nim kryteria są ogólne i podatne na bardzo szeroką

 

Rozmowa z  kanclerz Niemiec Angelą Merkel odbyło się w dobrej atmosferze poszanowania odmienności naszych stanowisk – przekazał Mateusz Morawiecki. – Na wstępie rozmowy podkreśliłem raz jeszcze, że będziemy bronić suwerennego prawa państw europejskich do realizowania zmian i reform oraz litery i ducha traktatów, które stanowią prawo pierwotne i nadrzędne wobec jakichkolwiek innych aktów prawnych i wtórnych mechanizmów, jakie zawierają aktualne propozycje instytucji europejskich. To stwierdzenie stanowi fundament naszego stanowiska i punkt wyjścia do dalszych rozmów – podkreślił premier.

 

– Dotychczasowy projekt rozporządzenia w sprawie ochrony budżetu UE w przypadku uogólnionych braków w zakresie praworządności w państwach wspólnoty nie został zatwierdzony i nie może zostać przyjęty”. “Sprzeciw zgłosiliśmy my oraz Węgrzy. Zaznaczyłem wyraźnie, że wentyl bezpieczeństwa w postaci weta musi istnieć jako gwarancja uwzględniania racji i obaw wszystkich państw członkowskich” – dodał Morawiecki.

 

Mateusz Morawiecki poinformował też, że „Polska oczekuje dalszych prac pozwalających na możliwie szybkie znalezienie rozwiązania, które zagwarantuje prawa wszystkich państw członkowskich oraz poszanowanie procedur traktatowych. Poprosiłem również o głębokie przeanalizowanie naszych racji nie tylko z punktu widzenia sporu, który obecnie się toczy, ale także spójności i przyszłej wizji Europy” – zaznaczył premier.

 

Premier z wizytą na Węgrzech

 

Mateusz Morawiecki poleciał na Węgry spotkać się z premierem Viktorem Orbanem. – Nie zawahamy się użyć weta dla dobra całej UE. Zgoda na warunkowość to furtka do sporów w Unii, to kij na każde państwo, droga do rozbicia UE. Użycie weta bazowym scenariuszem, który omawialiśmy – zapowiedział polski premier po spotkaniu.

 

Orban powiedział, że rozmawiał z Morawieckim m.in. o suwerenności i niezależności Polski i Węgier oraz o tym, jak oba kraje mogą zachować swoje wartości narodowe i utrzymać suwerenność, – Ujednolicimy nasze interesy i argumenty w tej dyskusji i Węgry nie przyjmują żadnych propozycji, które byłyby nie do przyjęcia dla Polski. (…) Będziemy razem walczyć – oświadczył Orban.

 

Źródło: pap/iar/tvn24

Zostaw komentarz