HomePolskaPremier: odniósł się do wyroku Trybunału Konstytucyjnego i protestów

Premier: odniósł się do wyroku Trybunału Konstytucyjnego i protestów

– Wszystkie przypadki, gdy istnieje zagrożenie życia lub zdrowia kobiety, nie są objęte wyrokiem TK. Trzeba to wyraźnie powiedzieć. (…) Kobiety nie powinny być zmuszane do aktu heroizmu. Stąd ten zapis cały czas jest – podkreślił premier Mateusz Morawiecki. Zapowiedział też zalecenie wprowadzenia badań prenatalnych dla wszystkich kobiet.

Od 22 października w całej Polsce trwają protesty organizowane m.in. przez “Strajk kobiet” przeciw zaostrzeniu prawa aborcyjnego. Szef rządu wygłosił oświadczenie odnoszące się do wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który orzekł o niekonstytucyjności aborcji dokonywanej z powodu przesłanki embriopatologicznej.

– Wolność wyboru, prawo wyboru jest rzeczywiście kwestią fundamentalną. Ale chyba wszyscy zgodzimy się z tym, żeby zrealizować tę wolność wyboru, trzeba żyć. Ten, kto nie żyje, nie może realizować prawa do wolności wyboru. Dlatego, jakkolwiek wolność wyboru jest ważnym prawem, to jest ograniczona podstawowym prawem do życia, od którego zależy w ogóle to, czy wolność wyboru może być realizowana – powiedział premier.

Podkreślił, że wolność wyboru jest również zależna od godności człowieka, która – jak mówił – jest niezbywalną wartością konstytucyjną i leży u podstaw bardzo wielu naszych wyborów. – Trzeba żyć, by później móc w ogóle wybierać – powtórzył Mateusz Morawiecki.
– O co toczy się spór? Warto zadać sobie takie podstawowe pytanie i każdy w sumieniu niech na to pytanie odpowie. Czy jest to spór o danie prawa do życia dzieciom z zespołem Downa, czy jest to spór o niczym nieskrępowaną aborcję? Bo od odpowiedzi na te pytania właśnie zależy stosunek do tego, jak reagujemy na te sytuacje, z którymi mamy do czynienia, na tę dyskusję, która tak rozgorzała, która jest taka gorąca – podkreślał premier.
– Wiem, że bardzo wiele różnych sytuacji powoduje bardzo wiele emocji, że nie jesteśmy często w stanie sobie wyobrazić, jak różne są to sytuacje. I dlatego chcę podkreślić, że będziemy z ogromną troską podchodzić do wszystkich sytuacji wszystkich kobiet. Będziemy pomagać kobietom, dzieciom, po to, by mogły się normalnie rozwijać w łonie matki, a później, żeby mogły normalnie żyć – zadeklarował premier.
– Te akty agresji, napadów, wandalizmów, barbarzyństwa są absolutnie niedopuszczalne. Nie ma żadnego pozwolenia na ataki na nasze świętości, na ludzi, na kościoły, na prawo do realizowania wartości przez innych. Wykluczamy wszelką agresję w życiu publicznym i apeluję bardzo mocno, by powstrzymać się od aktów agresji, bo one mogą doprowadzić do eskalacji – zaznaczył szef rządu.

Źródło: pap/iar
AS

Loading...