57 views 2 min

0

Komentarzy

Premier: Europie potrzebny jest nowy plan Marshalla. Rozszerzenie pakietu antykryzysowego

- Kwiecień 21, 2020
Mateusz Morawiecki apeluje do Unii Europejskiej o nowy plan Marshalla. Walka z koronawirusem i skutkami wywołanego przez niego kryzysu musi odbywać się równocześnie na dwóch poziomach – krajowym i europejskim – podkreślił premier. Rząd jeszcze przedstawić ma kolejne rozwiązania, na czas kryzysu.
21 kwietnia odbyła się wspólna konferencja prasowa premiera Morawieckiego, wicepremier, minister rozwoju Jadwigi Emilewicz oraz minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marleny Maląg.
Szef polskiego rządu poinformował, że podczas 18 kwietnia rozmowy z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen zaapelował o nowe środki na walkę z kryzysem. I podkreślił, że
konieczny jest nowy porządek gospodarczy w Europie. – Nie ma dzisiaj ważniejszego zadania przed Europą niż drugi plan Marshalla. Plan Marshalla na miarę XXI wieku to plan, który ma pozwolić nam nie tylko ocalić miejsca pracy w Polsce, ale też wznieść się na wyższy poziom gospodarczy po kryzysie, po koronawirusie – powiedział premier Mateusz Morawiecki.
– Zgodziliśmy się co do tego, że wszystkie nasze działania dzisiaj są bardzo potrzebne, ale to dopiero pierwszy krok, pierwszy kilometr w maratonie – mówił Mateusz Morawiecki.
Rząd wprowadził już działania, które mają pomóc w walce z pandemią i minimalizowaniu recesji gospodarczej. Weszła już w życie m.in. tarcza antykryzysowa i finansowa, które mają ratować miejsca pracy. Największym zainteresowaniem cieszy się zwolnienie ze składek ZUS. Premier wspomniał o rynku obligacji: -Ostatnie zmiany na rynku obligacji i opinie w raportach instytucji finansowych świadczą, że Polska prowadzi działania we właściwy sposób.
Szykuje się też rozszerzenie tarczy antykryzysowej, czyli mechanizmów wspierających gospodarkę. Rząd ma przedstawić kolejne propozycje, m.in. fundusz dopłat do oprocentowania Banku Gospodarstwa Krajowego. Dotyczyć to ma przedsiębiorców, którzy utracili płynność finansową. Planowana jest także ochrona akcji polskich firm przed wrogim przejęciem.
źródło: iar/pap
Zostaw komentarz