HomePolskaPremier: Cała Polska ma być „czerwoną strefą”

Premier: Cała Polska ma być „czerwoną strefą”

Będę rekomendował na posiedzeniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, by od  24 października cała Polska była strefą czerwoną – powiedział premier Mateusz Morawiecki. – Wpiszemy kwestię dotyczącą noszenia maseczek do ustawy i wszelkie niepewności zostaną usunięte; to nie znaczy, że wcześniejsze regulacje były nieprawidłowe, ale jest pewna hierarchia aktów prawnych – dodał premier.

Premier poinformował także , że z uwagi na dużą liczbę powiatów, które kwalifikują się do strefy czerwonej, będzie rekomendował, by cała Polska od  24 października była strefą czerwoną. Obecnie w tej strefie są 152 powiaty, w tym 11 miast wojewódzkich. Reszta kraju należy do żółtej strefy.

– Jeśli z dzisiejszych danych wynika, że 317 powiatów w naszym kraju, większość dużych miast znalazłoby się w czerwonej strefie – to jest prawie 88 proc. ludności Polski – to myślę, że nie ma sensu, żeby dzielić w tej chwili Polskę na strefę czerwoną i żółtą. Cała Polska powinna się znaleźć w czerwonej strefie i w całym kraju powinniśmy przestrzegać tych obostrzeń, które dotyczą strefy czerwonej” – wskazał wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Senator podkreślił, że wprowadzanie nowych obostrzeń wpływa na zahamowanie przyrostu nowych zakażeń po ok. 10-14 dniach. – Myślę, że do połowy listopada będziemy mierzyć się z dość dużą liczbą nowych zakażeń. Może będzie efekt wcześniejszy, bo przypomnę, że już prawie dwa tygodnie temu wprowadziliśmy nakaz noszenia maseczek praktycznie wszędzie w przestrzeni publicznej – zauważył wiceminister zdrowia.

Projekt ustawy dotyczący walki z epidemią zakłada m.in umożliwienia nakładania kar za niestosowanie się do zarządzonych w rozporządzeniu obostrzeń. Inny z projektów, którym Sejm się zajmie – przygotowany przez posłów Lewicy – zakłada ustawowe uregulowanie obowiązku zakrywania za pomocą np. maseczki ust i nosa w przypadku ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii. Mateusz Morawiecki podkreślił, że ustawa jest ważniejsza od rozporządzenia. – Wpiszemy to i wszelkie niepewności zostaną usunięte – stwierdził szef rządu.

 

Źródło: pap/iat/polsatnews

Foto: Facebook

Loading...