HomePolskaPoznaliśmy młodzieżowe słowo roku 2018

Poznaliśmy młodzieżowe słowo roku 2018


Państwowe Wydawnictwo Naukowe opublikowało wyniki plebiscytu na Młodzieżowe Słowo Roku 2018. Zdecydowanym zwycięzcą tegorocznej, trzeciej już edycji jest wyraz “dzban”.

Na “dzban”oddanych zostało prawie 30 proc. wszystkich zgłoszeń. – Werdykt jury jest tylko potwierdzeniem decyzji internautów oraz lawinowego wzrostu częstości użycia tego epitetu w ostatnim roku – informuje wydawnictwo.

W komentarzu udzielonym PWN członek jury Bartek Chaciński z “Polityki” stwierdza, że „dzban zwyciężył bezapelacyjnie”. – Wielu spośród zgłaszających to słowo odnosiło je wprost do publikowanych w sieci klipów, w których ukrywający się pod pseudonimem i komicznie zmieniający głos (udaje dziecko przed mutacją) Klocuch opowiada o świecie bardzo szczególnym językiem, infantylnym, ale też lekko niedzisiejszym. Omija wulgaryzmy, wymyślając innym właśnie od „dzbanów” – wyjaśnia Chaciński.

– Oprócz słów opisanych w werdykcie warto zwrócić uwagę na inne zjawiska ogólniejszej natury. Wciąż silną pozycję w języku młodzieży mają słowa wywodzące się z języka złodziejskiego: git, klawo, kminić, kozak, kozacki, kumać, od dawna „działające” w slangu młodzieżowym, ale dla kolejnych pokoleń nowe, świeże- dodaje kolejny członek jury,

Drugie miejsce zajęły epitety masny/masno (dobrze, świetnie), a trzecie – prestiż/prestiżowy.

W pierwszej piątce znalazły się także – słowa zwycięskie z poprzednich edycji plebiscytu – XD i sztos. Dodatkowo, jury postanowiło wyróżnić także trzy oryginalnie zbudowane słowa – „zwyklak”, „normik” oraz „mamadżer”.

Do konkursu wpłynęło prawie 10 tysięcy zgłoszeń.

Polskie Radio Dla Zagranicy
tjak
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Loading...