HomeKoronawiurs NewsPortugalia: wszedł w życie stan ostrzegawczy z nowymi restrykcjami przeciwepidemicznymi

Portugalia: wszedł w życie stan ostrzegawczy z nowymi restrykcjami przeciwepidemicznymi

W Portugalii kontynentalnej we wtorek wszedł w życie stan ostrzegawczy, a z nim nowe ograniczenia przeciwepidemiczne dotyczące korzystania z przestrzeni publicznej “w okresie rozpoczęcia roku szkolnego”. Obostrzenia mają zahamować rosnącą od początku września liczbę zakażeń.

Wśród nowych ograniczeń jest m.in. zakaz otwierania placówek handlowych przed godz. 10, zakaz sprzedaży alkoholu po godz. 20, a także ograniczenia w obrocie napojami alkoholowymi na stacjach paliw.

Zakazano również spotkań w przestrzeni publicznej grupom liczącym więcej niż 10 osób. Z kolei w placówkach handlowych i usługowych zlokalizowanych w sąsiedztwie szkół limit ten wynosi 4 osoby.

Na wprowadzenie stanu ostrzegawczego, który po 30 września może zostać wydłużony o kolejnych 15 dni, nie zdecydowały się dwa autonomiczne regiony Portugalii: Madera i Azory, których rządy zapowiedziały własną politykę walki z Covid-19.

Na wtorkowej konferencji prasowej w Lizbonie minister zdrowia Portugalii Marta Temido zapewniła, że mimo nowych obostrzeń resort nie zamierza blokować organizacji obchodów 103-lecia zakończenia objawień maryjnych w Fatimie zaplanowanych na 12-13 października.

“Nie będziemy też wprowadzać żadnych limitów dotyczących liczby osób uczestniczących w tym wydarzeniu” – powiedziała.

Kierowany przez Martę Temido resort od niedzieli notuje po ponad 600 dziennych zakażeń koronawirusem, czyli najwięcej od kwietnia.

Z Lizbony Marcin Zatyka(PAP)

Loading...