57 views 2 min

0

Komentarzy

Porozumienie na szczycie w Brukseli. Sukces Polski, otrzymamy olbrzymie środki

- Lipiec 22, 2020

Mamy porozumienie!” – Po raz pierwszy w historii poszanowanie dla praworządności jest decyzyjnym kryterium dla wydatków budżetowych – napisał na Twitterze szef Rady Europejskiej Charles Michel. – Razem z uprzywilejowanymi pożyczkami porozumienie daje Polsce 160 mld euro w cenach bieżących – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

5 dnia negocjacji na szczycie w Brukseli, przywódcy 27 krajów osiągnęli porozumienie. Uzgodniono zarówno budżet Unii Europejskiej na najbliższych 7 lat, jak i fundusz odbudowy po pandemii wywołanej koronawirusem. – Po raz pierwszy w europejskiej historii nasz budżet będzie w jasny sposób powiązany z naszymi klimatycznymi celami, po raz pierwszy poszanowanie dla praworządności jest decyzyjnym kryterium dla wydatków budżetowych – zaznaczył Michel podczas konferencji prasowej. – To historyczny moment w Europie – powiedziała szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

 

Budżet UE został uzgodniony na poziomie 1 biliona 74 miliardów euro, fundusz odbudowy opiewa na 750 miliardów euro. Porozumienie przynosi dla Polski ponad 124 mld euro w bezpośrednich dotacjach. Razem z uprzywilejowanymi pożyczkami Polska ma otrzymać 160 mld euro.

– Dzięki determinacji premiera Mateusza Morawieckiego i negocjatorów zdobyliśmy także sprzymierzeńców. – Służy nam sojusz z Węgrami i w Grupie Wyszehradzkiej. To bardzo duża siła czterech państw – zaznaczył polityk – powiedział Stanisław Karczewski, senator PiS.

Fundusz odbudowy kosztem innych wydatków

Taka zmiana proporcji z proponowanych początkowo przez Komisję Europejską musiała pociągnąć za sobą cięcia w wielu obszarach. Wydatki na rolnictwo zostaną zmniejszone o połowę do 7,5 mld euro, w programie badań i innowacji Horyzont środki skurczą się z 13,5 mld euro do 5 mld euro, a na program inwestycyjny InvestEU zamiast proponowanych 30,3 mld euro będzie 5,6 mld euro.

 

Niewielkie zmniejszenie w funduszu odbudowy dotknie świeże środki na politykę spójności. Koperta ta zostanie zmniejszona dla wszystkich państw członkowskich z 50 mld euro do 47,5 mld euro. Porozumienie zakłada też obcięcie środków Funduszu Sprawiedliwej Transformacji z 30 mld euro do 10 mld euro.

Źródło: rar/pap/polsatnews

AS

Zostaw komentarz