HomePoradnikPoradnik w PepeTV. Temat: wypowiedzenie umowy o pracę w trakcie choroby.

Poradnik w PepeTV. Temat: wypowiedzenie umowy o pracę w trakcie choroby.

Poradnik ma charakter informacyjny.

Poradnik w PepeTV. Temat: wypowiedzenie umowy o pracę w trakcie choroby.

Ostatnio na forach polonijnych zaobserwowałam dość intensywną dyskusję na temat czy można zwolnić pracownika w trakcie chorobowego. Ponieważ według polskich przepisów prawa pracy nie jest to możliwe, wielu Polakom pracującym w Niemczech aż nie chce się wierzyć, że w takim państwie socjalnym jak Niemcy, pracodawca może zwolnić pracownika w trakcie jego choroby. A jednak jest to dopuszczalne co nie oznacza że jest to łatwe.
Wypowiedzenie pracownikowi umowy o pracę przez pracodawcę z powodu choroby pracownika jest w Niemczech dopuszczalne i możliwe.
W zakładach które zatrudniają co najmniej 10 pracowników i umowa o pracę trwa dłużej niż 6 miesięcy muszą być spełnione cztery warunki na podstawie ustawy
o ochronie wypowiedzenia, aby pracodawca mógł dokonać takiego wypowiedzenia.
A mianowicie:
Po pierwsze pracownik musi przebywać na zwolnieniu chorobowym sześć tygodni
w roku lub dłużej, tutaj nie ma znaczenia, czy pracownik był na raz tak długo nieobecny z powodu choroby, czy były to poszczególne okresy. Jeśli z powodu jego choroby doszło w przedsiębiorstwie pracodawcy do zakłóceń procesu pracy, wówczas może on dokonać wypowiedzenia.
Po drugie musi być do przewidzenia, że zdrowie pracownika nie rokuje poprawy na przyszłość, np. jak po upływie sześciu tygodni choroby nękają pracownika dalsze infekcje powtarzające się, stanowi to dla pracodawcy tzw. negatywną prognoznę na poprawę stanu zdrowia pracownika i wówczas pracodawca może dokonać wypowiedzenia.
Dotyczy to też choroby na dłuższy okres. Np. jeśli pracownikowi wypadnie dysk i z tego powodu choruje on dłużej niż 6 tygodni i prognoza na jego wyzdrowienie nie jest pozytywna, grozi mu wypowiedzenie. W takim przypadku pracownik może temu zapobiec poprzez przedłożenie pracodawcy pozytywnej prognozy sporządzonej przez lekarza.

 

Prowadzi :
Anna Golan, LL.M.
Prawnik polsko-niemiecki
S&G Inkasso Köln
info@sg-inkasso.de
Kamera i Montaż: Piotr Płonka

Copryright PepeTV 2018

Telewizja Polonijna
Telewizja Polska
Telewizja Internetowa
PepeTV

 

Loading...