HomePolskaPomnik z serc i umysłów Polaków „Dar na stulecie”, czyli projekt z okazji urodzin Jana Pawła II

Pomnik z serc i umysłów Polaków „Dar na stulecie”, czyli projekt z okazji urodzin Jana Pawła II

18 maja mija 100 lat od narodzin Karola Wojtyły, dziś świętego. W związku z tym od 18 maja startuje wielka ogólnopolska akcja „Dar na Stulecie”, która ma upamiętnić przypadającą 100. rocznicę urodzin Jana Pawła II. Inicjatywa to podejmowane w hołdzie “Papieżowi Polakowi” – dzieła charytatywne, modlitewne, edukacyjne i kulturalne. Ze względu na epidemię, czas na zgłoszenia wydłużono do końca roku.

Jan Paweł II przyszedł na świat 18 maja 1920 roku. Jak sam wspominał, nosił “w sobie od urodzenia wielki dług w stosunku do tych, którzy wówczas podjęli walkę z najeźdźcą i zwyciężyli, płacąc za to swoim życiem”. Jan Paweł II był pierwszym papieżem z Polski i pierwszym po 455 latach następcą św. Piotra niebędącym Włochem oraz najmłodszym papieżem od 1864 roku. Jego pontyfikat trwał ponad 26 lat i był drugim, co do długości w dziejach Kościoła.

Akcja „Dar na Stulecie” to inicjatywa, która jest odpowiedzią na wezwanie Karola Wojtyły, aby “to duchowe dziedzictwo, któremu na imię Polska, raz jeszcze przyjąć z wiarą, nadzieją i miłością”. Organizatorzy tłumaczą, że ideą jest stworzenie pomnika z serc i umysłów Polaków zbudowanego z inicjatyw modlitewnych i charytatywnych, naukowych i artystycznych, edukacyjnych i wychowawczych wspierających to duch. Pomysł ma na celu zjednoczenie wszystkich Polaków.

Biorąc udział w akcji można podjąć się różnego typu działania np. może to być osobiste zaangażowanie poprzez podjęcie dodatkowych praktyk związanych z modlitwą, postem i jałmużną, zaangażowanie się w pomoc osobom potrzebującym czy systematyczne studiowanie Pisma Świętego lub nauczania Jana Pawła II. Może to być także zaangażowanie duchowe, fizyczne lub materialne w konkretne potrzeby lokalnego Kościoła np. poprzez wolontariat lub wsparcie misji. Organizatorzy zapewniają, że mogą to być rzeczy wielkie i całkiem małe.

Każda osoba może się zaangażować. Aby dołączyć do akcji należy wejść na stronę internetową www.darna100.pl/dolacz-do-projektu i wypełnić formularz.

“Każda modlitwa, twórczy pomysł, działanie każdego człowieka i środowiska są bezcenne! Potrzebuje ich Kościół i nasza Ojczyzna!” – podkreślają organizatorzy. Spisane to będzie w księdze, która zostanie złożona w sanktuarium św. Jana Pawła II. Początkowo miał to nastąpić miejsce w dniu jego setnych urodzin, jednak z uwagi na sytuację związaną z pandemią koronawirusa przedłużono czas trwania akcji do końca 2020 roku.

źródło: pap/polsatnews/tvp3/darna100.pl/

Loading...