50 views 4 min

0

Komentarzy

Polski Instytut Ekonomiczny: Polski przemysł odporniejszy na koronakryzys

- Luty 22, 2021

Polski Instytut Ekonomiczny: Polski przemysł odporniejszy na koronakryzys

Grudniowy ponad 6-proc. wzrost produkcji przemysłowej potwierdził wysoką odporność polskiego przemysłu w 2020 r. na kryzys wywołany pandemią – wskazuje Polski Instytut Ekonomiczny. Dodaje, że wyniki przemysłu znacząco ograniczyły spadek PKB Polski w2020 r.

Według ostatniego raportu Komisji Europejskiej, która oceniła stabilność finansów publicznych wszystkich państw unijnych – Polska wypada dobrze. Ostrożny optymizm płynie też z danych dotyczących PKB Polski. W ubiegłym roku spadł on o 2,8 procent. To wynik o wiele lepszy, niż w pozostałych krajach Unii Europejskiej. A w opublikowanym 18 lutego raporcie Polski Instytut Ekonomiczny zaznaczył, że w czterech największych krajach UE spadek produkcji był w całym 2020 r. dwucyfrowy, a nieco niższe spadki dotknęły kraje Grupy Wyszehradzkiej. Np. w przypadku Słowacji było to rdr 9,1 proc., Czech 8 proc., Węgier 7,2 proc.

Ten kryzys w przypadku Polski, nie tylko nie podmył fundamentów polskiej gospodarki, ale też wiele polskich firm w trakcie kryzysu zwiększyło zatrudnienie i złapało nowe przyczółki do ekspansji zagranicznej – oświadczył premier Mateusz Morawiecki.

Przemysł a PKB

W ujęciu rocznym produkcja przemysłowa w Polsce obniżyła się o 2,1 proc. wobec jej spadku w całej UE o 8 proc., a w strefie euro – o 8,7 proc. Lepsze wyniki niż Polska uzyskały tylko Malta (-0,3 proc.) i Łotwa (-1,7 proc.), “ale znaczenie przemysłu w ich gospodarkach jest dwukrotnie mniejsze niż w naszym kraju” – wskazano.

PIE zauważył, że wyniki przemysłu znacząco ograniczyły spadek PKB Polski w 2020 r. “O ile w całej UE spadek produkcji przemysłowej był odpowiedzialny za obniżenie dynamiki PKB o 1,4 pkt. proc., o tyle w Polsce ten efekt wyniósł niespełna 0,5 pkt. proc.” – czytamy. W opinii ekspertów wpływ na to miały nie tylko dobre wyniki samego przemysłu, ale też relatywnie wysoki jego udział w tworzeniu PKB (21,7 proc. wobec 17,6 proc. przeciętnie w UE, wg danych za 2019 r.).

Najbardziej ucierpiała w ubiegłym roku produkcja dóbr kapitałowych (w UE spadek o 12,9 proc.). “W Hiszpanii, Niemczech, Włoszech i Francji były to spadki dwucyfrowe. W Polsce obniżka była wyraźnie mniejsza – ok. 9 proc.” – zaznaczyli analitycy. Blisko 7-proc. spadki dotknęły unijną produkcję dóbr zaopatrzeniowych i konsumpcyjnych trwałego użytku – w Polsce odpowiednio o 3,2 proc. i 0,8 proc. “Tylko w zakresie dóbr związanych z energią produkcja w Polsce obniżyła się nieco bardziej niż przeciętnie w Unii Europejskiej” – podsumowano. 

Wzrost w 15 działach

Produkcja przemysłowa w styczniu 2021 r. wzrosła w ujęciu rocznym w 15 spośród 34 działów – poinformował Główny Urząd Statystyczny.

Wzrost produkcji sprzedanej odnotowano m.in. w produkcji urządzeń elektrycznych – o 31,3 proc., w gospodarce odpadami; odzysku surowców – o 12,5 proc., w produkcji komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych – o 8,6 proc., wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych – o 5,9 proc., w wydobywaniu węgla kamiennego i węgla brunatnego (lignitu) – o 4,9 proc., w produkcji metali – o 4,6 proc., chemikaliów i wyrobów chemicznych – o 4,3 proc.

Spadek produkcji sprzedanej wystąpił w 19 działach, m.in. w produkcji koksu i produktów rafinacji ropy naftowej – o 20,4 proc., napojów – o 11,3 proc., wyrobów farmaceutycznych – o 6,1 proc., pozostałego sprzętu transportowego – o 5,7 proc., pojazdów samochodowych, przyczep i naczep – o 3,5 proc.

Źródło:pap/iar/ forsal.pl

Zostaw komentarz