HomeBiznesPolska w rankingu atrakcyjności inwestycyjnej: Aż 95 proc. przedsiębiorców jest zadowolonych

Polska w rankingu atrakcyjności inwestycyjnej: Aż 95 proc. przedsiębiorców jest zadowolonych

Polska znalazła się na 3. miejscu, za Estonią i Czechami, w rankingu atrakcyjności inwestycyjnej 16 państw Europy Środkowej i Południowo-Wschodniej. Przedsiębiorcy, którzy zainwestowali w naszym kraju, z reguły zrobiliby to jeszcze raz – informuje portal dw.com.

 

Osiągnięty wynik to średnia ocen wystawianych przez przedsiębiorców uczestniczących w badaniu. Różnice między państwami pierwszej dziesiątki, gdzie uplasowały się wszystkie kraje unijne z regionu z wyjątkiem Bułgarii, nie są jednak od siebie zbyt odległe. Najlepsza Estonia, z rezultatem 2,85 na skali od 1 (kraj bardzo atrakcyjny) do 6 (nieatrakcyjny), jest o 0,56 punktu lepsza od dziesiątych Węgier.

 

Ranking – sporządzony przez Polsko-Niemiecką Izbę Przemysłowo-Handlową – powstał na podstawie ocen wystawianych przez firmy członkowskie, we współpracy z kilkunastoma innymi organizacjami przedsiębiorców z UE, Wielkiej Brytanii, Szwajcarii i Izraela.

 

Prezes PAIH: „Polscy przedsiębiorcy bardzo szybko dostosowali się do sytuacji na świecie. O tym, że polski biznes umie się dostosować świadczą też inwestycje zagraniczne – Polska jest drugim w Europie najchętniej wybieranym krajem przez zagranicznych inwestorów”.

 

Jednak o atrakcyjności tak naprawdę więcej niż kolejność na tej liście mówią odpowiedzi przedsiębiorców na pytanie, czy zainwestowaliby ponownie w kraju, w którym już działają. „Tak” – odpowiedziało aż 95 procent zagranicznych inwestorów w Polsce. To znaczy, że zaledwie jeden na dwudziestu uważa, że się pomylił.

 

“Dane te wskazują, że decyzje inwestycyjne poprzedzone są gruntownymi przemyśleniami i stosownie do tego podejmowane są z reguły właściwe decyzje” – ocenia tegoroczny raport Niemiecko-Węgierskiej Izby Przemysłowo-Handlowej. Bezpośrednie inwestycje zagraniczne na świecie w marcu 43,6 proc. wyższe niż przed rokiem. W przemyśle wzrost 88 proc. Pytanie tylko, w jakim stopniu to efekt niskiej bazy, a w jakim wzrostu aktywności gospodarczej wskutek poprawy sytuacji epidemicznej…

 

Również przedstawiciele firm z pozostałych krajów Grupy Wyszehradzkiej są zadowoleni z podjętych decyzji. Powtórzyłoby je 91 proc. przedsiębiorców działających w Czechach, 88 proc. na Węgrzech i 82 proc. na Słowacji.

 

Źródło: PR24.pl, tvp.pl, dw.com,

AS

Loading...