HomeKoronawiurs NewsPolska, Litwa i Ukraina tworzą nowy format współpracy : “Trójkąt Lubelski”

Polska, Litwa i Ukraina tworzą nowy format współpracy : “Trójkąt Lubelski”

28 lipca w Lublinie odbyło się spotkanie ministrów spraw zagranicznych Litwy, Polski i Ukrainy, podczas którego omówiono sytuację dot. bezpieczeństwa w regionie oraz reformy realizowane na Ukrainie. Ministrowie spraw zagranicznych Polski, Litwy i Ukrainy podpisali deklarację o współpracy, która zakłada utworzenie „Trójkąta Lubelskiego”.  

Minister spraw zagranicznych Litwy Linas Linkevičius i Ukrainy Dmytro Kułeba oraz polski minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz podpisali deklarację, która zakłada utworzenie „Trójkąta Lubelskiego”.  – Podjęliśmy decyzję o utworzeniu formatu, formatu współpracy trójstronnej, platforma, formacja współpracy trójstronnej. Być może będziemy go nazywać, w zasadzie już się na to zgodziliśmy, jako “Trójkąt Lubelski”, który stworzy możliwości współpracy między naszymi trzema państwami – – powiedział szef MSZ Jacek Czaputowicz po spotkaniu z szefami resortów dyplomacji Litwy i Ukrainy.

Celem „Trójkąta Lubelskiego” jest rozszerzanie i umacnianie współdziałania w dziedzinie bezpieczeństwa w odpowiedzi na wspólne zagrożenia w regionie, pogłębianie trójstronnych relacji wojskowych i obronnych z pełnym wykorzystaniem potencjału NATO i UE, dalsze rozwijanie współpracy gospodarczo-społecznej, rozwój unijnej inicjatywy Partnerstwa Wschodniego oraz wspieranie procesu reform na Ukrainie. W ramach realizacji deklaracji organizowane mają być regularne trójstronne spotkania ministrów oraz konsultacje przedstawicieli ministerstw spraw zagranicznych trzech krajów.

 

Źródło: pap/iar/ wilnoteka.lt/

Foto:YouTube

 

Loading...