74 views 4 min

0

Komentarzy

Połączenie PKN Orlen, PGNiG i Lotosu. Energetyczny gigant zaczyna nabierać kształtów

- Wrzesień 15, 2020

Powstanie jednego z największych koncernów energetycznych w Europie – giganta stworzonego z połączenia PKN Orlen, Lotosu i PGNiG – przybiera realne kształty. – PGNiG chce już współpracować z koncernem z Płocka, a pierwsze projekty obejmują blok gazowy w Ostrołęce oraz rozwój biogazowni – poinformował prezes PGNiG Jerzy Kwieciński.
Obecnie trwają przygotowania do stworzenia jednego z największych koncernów paliwowych w Europie Środkowo-Wschodniej, czyli połączenia giganta z Płocka z koncernem gazowym PGNiG i Lotosem z Gdańska. Spółka kończy prace nad strategią, w najbliższych latach duże środki przeznaczy na transformację energetyczną. Dzięki tej konsolidacji za 18 miesięcy ma powstać silny podmiot gospodarczy w sektorze energetycznym, który liczyłby nie tylko w Polsce, ale byłby też dostrzegalny w Europie. PGNiG i PKN Orlen chcą podjąć wspólne projekty, zanim dojdzie do formalnej fuzji obu podmiotów.
– Kończymy prace nad strategią. Nowym i bardzo istotnym elementem, który chcemy w niej uwzględnić, jest kwestia naszego połączenia z Orlenem, bo będzie ono wpływało na szereg naszych działań – powiedział prezes PGNiG Jerzy Kwieciński.

– Chcemy pokazać, że potrafimy współpracować nad konkretnymi przedsięwzięciami, nie czekając na to, kiedy ten proces łączenia nastąpi. Orlen musi wystąpić z wnioskiem do Komisji Europejskiej o zgodę na przejęcie PGNiG, nie jest wykluczone, że podobnie jak było w przypadku Lotosu, zgoda będzie wymagała spełnienia określonych warunków zaradczych. Uważamy, że nie należy czekać do tego momentu, aby realizować wspólnie przedsięwzięcia korzystne dla obu spółek i polskiej gospodarki” – powiedział prezes PGNiG.

– Buduję multienergetyczny koncern, na transformacji chcemy robić też biznes – powiedział w opublikowanej w rozmowie z “Rzeczpospolitą” – mówił prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.

– Postępujemy zgodnie z planem. Uzyskaliśmy zgodę Komisji Europejskiej w sprawie Lotosu. Był to bardzo trudny proces. Twardo negocjowaliśmy, a zważywszy na pierwotne warunki proponowane przez KE, niektórych nie mogliśmy zaakceptować, rezultat jest optymalny. Ten proces musi się spinać biznesowo. Na znalezienie partnera do wypełnienia warunków zaradczych mamy teraz 12 miesięcy. Prowadzimy rozmowy z firmami z Europy i spoza niej – poinformował prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.

 

Zwolnienia w Enerdze?

– Jest wiele innych obszarów, w których chcemy wyzwolić synergie. Obejmują one m.in. spółki zależne, które mogą działać na korzyść całej Grupy Orlen. To także inwestycja w Ostrołęce. Zmieniliśmy podejście do budowy elektrowni, stawiając na technologię gazową zamiast węglowej. Błyskawicznie zaczęliśmy działać. Cała optymalizacja przewidziana jest na co najmniej cztery lata, ale chcę, żeby wyniki były jak najszybciej zauważalne dla akcjonariuszy – powiedział prezes PKN Orlen.

 

PKN Orlen chce w ciągu kilku miesięcy rozpocząć w Komisji Europejskiej procedurę prenotyfikacyjną w sprawie
przejęcia PGNiG. Daje sobie 18 miesięcy na sfinalizowanie transakcji przejęcia PGNiG i Grupy Lotos.

 

 

Źródło: iar/pap/ Rzeczpospolita

 

 

 

Zostaw komentarz