HomePolskaPłaca minimalna w górę. Jest decyzja rządu

Płaca minimalna w górę. Jest decyzja rządu

W 2021 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wyniesie 2,8 tys. zł. Minimalna stawka godzinowa wyniesie z kolei 18.30 zł. Obecnie płaca minimalna wynosi 2,6 tys. zł, a stawka godzinowa 17 zł.  

Rząd przyjął 15 września rozporządzenie ws. wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokości minimalnej stawki godzinowej w 2021 r. Minimalna stawka godzinowa w przyszłym roku wyniesie 18 złotych i 30 groszy. To wzrost o 1 złoty i 30 groszy w porównaniu z tegoroczną. Rząd szacuje, że z nowych przepisów skorzysta ok. 1,7 mln pracowników, którzy otrzymują wynagrodzenie na poziomie minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Oznacza to, że pracodawcy poniosą wyższe koszty wypłaty wynagrodzeń. Szacuje się, że będzie to dotyczyło ok. 2 mln pracodawców, w tym ok. 1,8 mln mikroprzedsiębiorców.

Zmianą minimalnego wynagrodzenia zajmowała się Rada Dialogu Społecznego, jednak nie udało się dojść do porozumienia. Ostateczną decyzję w tej sprawie zawsze ma rząd, nie może jednak zaproponować kwoty niższej, niż kwota pierwotna, skierowana do konsultacji.

 

Źródło: iar/pap

Loading...