HomePoloniaOtwarcie wystawy “Klisze pamięci. Labirynty” Mariana Kołodzieja.

Otwarcie wystawy “Klisze pamięci. Labirynty” Mariana Kołodzieja.

3 lutego w siedzibie Pepe TV w Essen odbyło się otwarcie wystawy “Klisze pamięci. Labirynty” Mariana Kołodzieja. Na wernisaż przyjechał ojciec Piotr Cuber z Centrum im. Św. Maksymiliana w Hermężach, Konsul RP Aleksander Gowin oraz Franz-Josef Britz Bürgermeister z Essen. Wystawę można obejrzeć do końca przyszłego tygodnia w Redakcji Polskiej Telewizji w Europie w Essen (Münchener Str. 63, 45145 Essen). Serdecznie zapraszamy!

Autor prac Marian Kołodziej polski artysta, plastyk, scenograf teatralny i filmowy był więźniem niemieckiego, nazistowskiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau od pierwszego dnia jego istnienia (numer obozowy 432). W swojej twórczości nie poruszał tematyki obozowej i milczał o przeszłości z czasów wojny przez prawie 50 lat swojego życia.
Na początku lat 90-tych, wskutek ciężkiej choroby odczuł moc słów poety Herberta: “Ocalałeś nie po to, żeby żyć. Masz mało czasu, trzeba dać świadectwo”. I stworzył cykl prac “Klisze pamięci. Labirynty” nawiązując do osobistych przeżyć obozowych. Poprzez swoje słowa-obrazy, tworzące klisze pamięci, wprowadza nas w labirynty wspomnień o tym, co przeżył i czego doświadczał w piekle Auschwitz.

Loading...