HomePolskaOd lipca szczelniejszy VAT na import z krajów spoza UE. Rząd przyjął rozwiązania z Brukseli

Od lipca szczelniejszy VAT na import z krajów spoza UE. Rząd przyjął rozwiązania z Brukseli

Implementację unijnych rozwiązań zawartą w pakiecie e-commerce w przyjęła Rada Ministrów – podało Ministerstwo Finansów. Jak przypomniało MF, celem pakietu jest uszczelnienie VAT w handlu elektronicznym i imporcie tzw. małych przesyłek do UE. Planowany termin wejścia w życie zmian w zakresie pakietu e-commerce to 1 lipca 2021 r.

 

Pakiet przewiduje m.in. likwidację w całej UE zwolnienia z VAT od importu tzw. małych przesyłek o wartości do 22 euro, rozszerzenie zakresu transakcji, które dla celów VAT mogą zostać rozliczone za pomocą uproszczonej procedury One Stop Shop, nałożenie obowiązku poboru i zapłaty VAT na podatników. W ocenie ministra finansów rozwiązania zawarte w pakiecie e-commerce zapewniają ułatwienia w rozliczaniu VAT od sprzedaży towarów i usług na rzecz konsumentów w innych państwach członkowskich UE.

 

Stracą Chiny zyska UE?

 

– Z pewnością poprawią konkurencyjność unijnych, jak i polskich przedsiębiorców względem tych spoza UE. To szczególnie ważne dla rodzimych pośredników, portali aukcyjnych i sprzedażowych, które zmagają się często z nieuczciwą konkurencją spoza UE. Nowa regulacja będzie ważnym krokiem w kierunku wyrównania szans na korzyść europejskich, w tym polskich firm – powiedział minister finansów Tadeusz Kościński.

 

Wiceminister finansów Jan Sarnowski przypomniał, że zamysłem KE przy wprowadzaniu pakietu jest ograniczenie napływu paczek z nieopodatkowanymi towarami z krajów trzecich do UE.

 

– Tracą na nim nie tylko budżety poszczególnych państw, ale przede wszystkim unijni przedsiębiorcy. Nie mogą konkurować z firmami, często z operującymi z dalekiego wschodu, które sprzedają takie same towary, co oni, ale tańsze o VAT, czyli często nawet o jedną czwartą. Pakiet e-commerce jest istotnym krokiem w kierunku ukrócenia tego proceder – wyjaśnił Sarnowski.

 

Mniejsze koszty handlu transgranicznego

Według Ministerstwa Finansów efektem implementacji pakietu e-commerce będzie także spadek kosztów realizacji obowiązków VAT związanych z transakcjami transgranicznymi B2C. Pakiet e-commerce ułatwi działanie firmom wysyłającym towary z Polski do konsumentów w innych krajach Europy.

 

– Dzięki nowym procedurom przedsiębiorcy handlujący w Internecie nie będą już musieli oddzielnie rejestrować się na potrzeby VAT i rozliczać w każdym kraju, do którego wysyłają towary. Zamiast tego rozliczą VAT w “jednym okienku”, w państwie swojej siedziby. I to już państwo, w którym działają, podzieli się zapłaconym przez nich podatkiem z krajem, do którego trafiła przesyłka. Oszczędzi to firmom wiele kosztów i formalności – wyjaśnił wiceminister.

 

Źródło: mf/pap/iar

 

AS

Loading...